Elon Musk ve çılgın projeleri

Günümüz dünyasının Tony Stark‘ı olarak kabul edilen Elon Musk, geliştirdiği teknolojiler ve yaptığı girişimler ile adından sıkça söz ettiriyor. SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştiren, yapay zeka buluşlarıyla gündemden düşmeyen Musk, şimdi de bilgisayarla insan beynini birleştirmek istiyor. Elon Musk’ın çılgın projelerine dair merak edilen tüm detayları sizler için derledik..

Teknoloji dünyasında son yıllarda adını en sık duyduğumuz isimlerden biri hiç kuşkusuz ki Elon Musk. Kendisini daha çok Tesla ve Space X gibi projelerle tanıdığımız Elon Musk, aynı anda birçok farklı alanda projeler yürütüyor. Elon Musk'ın çılgın planları uzay araştırmalarından yeraltı çalışmalarına, elektrikli otomobillerden süper hızlı trenlere kadar geniş bir yelpazede yer alıyor. 

Elon Musk ilk olarak 1999 yılında, çevrimiçi bir finansal hizmet ödeme şirketi olan X.com‘u kurdu. X.com kurulduktan bir yıl sonra şirket bugün PayPal olarak bildiğimiz halini aldı ve 2002 yılının Ekim ayında PayPal 1.5 milyar dolarlık hisse karşılığında eBay tarafından satın alındı. Satıştan önce Elon Musk PayPal hisselerinin yüzde 11’ine sahipti. Musk, 2002 yılında ise ticari uzay yolculukları yapma amacıyla Space Exploration Technologies Corporation yani SpaceX’i kurma kararını aldı. Hedefi ticari havayolu uçaklarınınkine benzer şekilde, uzaya birçok defa gönderilebilecek basit ve göreli ucuz yeniden kullanılabilir roketler üretmekti ancak hedeflerinin ötesine ulaştı.

SpaceX’in başarıları

28 Eylül 2008 tarihinde, özel sektör tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roketi yaptı. 9 Aralık 2010 tarihinde, bir uzay aracını uzaya fırlatan, yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını (Dragon) başarılı bir şekilde dünyaya geri getiren ilk özel sektör şirketi oldu. 25 Mayıs 2012 tarihinde ise, Uluslararası Uzay İstasyonuna bir uzay aracı (Dragon) yollayan ilk özel sektör şirketi ünvanına sahip oldu.

Falcon 9 Roketleri

2012 yılının Falcon 9 isimli roketini uzaya gönderin Elon Musk ve SpaceX tarih yazmış oldu. Araç, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan astranotlara takviye için yarım ton yük ile birlikte gönderilmişti ve bu da Uluslararası Uzay İstasyonu’na özel bir şirket tarafından ilk kez araç gönderilmesine ön ayak oldu.

2013 yılının Aralık ayında, Falcon 9 Dünya’nın dönüşü ile uyum yakalayacak yörüngesel bir rota olan sabit konumda duran transfer yörüngesine başarılı şekilde bir uydu taşıdı. 2015’de ise SpaceX bir başka Falcon 9 roketi göndererek, Güneş’in Dünya’daki güç nakil şebekelerini ve iletişim sistemlerini etkileyebilecek aşırı emisyonları gözlemlemeyi amaçlayan Deep Space Climate Observatory (Derin Uzay İklim Gözlemevi) (DSCOVR) uydusunu yörüngeye yerleştirdi. Şirket geçtiğimiz yıl içinde, Falcon Heavy isimli roketinin restlerini gerçekleştirdi. Ek Falcon 9 güçlendiriciler ile desteklenmiş Falcon Heavy, yörüngeye bol miktarda yük taşımak için ve derin uzay görevleri için potansiyel olarak bir ana uzay gemisi olacak şekilde tasarlandı.

Tesla Motors’un kurucusu

Elon Musk uygun fiyatlara elektirikli arabalar ve aynı zamanda batarya ve güneş panelli araba çatıları üreten Tesla Motors’unda ürün mimarıdır. Musk, şirketin ürünlerinin geliştirilmelerinde, mühendisliklerinde ve tasarımlarında söz sahibidir. 2008 yılında, kurulduktan 5 yıl sonra şirket Roadstar adındaki spor araba olan, 0’dan 100 kilometre hıza sadece 3.7 saniyede çıkabilen ve lityum iyon bataryası ile 400 kilometre yol alabilen bir modeli tanıttı. Daimler‘e verdiği hisse ve Toyota ile yaptıkları stratejik ortaklık sonucu Tesla Motors 2010 yılının Haziran ayında halka açıldı ve 226 milyon dolar topladı. Şirket, diğer başarısını ilk elektrikli sedanı olan Tesla Model S ile elde etti. Şarj edilmeye gerek duymadan 425 kilometre yol alabilen Model S, Motor Trend dergisi tarafından 2013 yılında yılın arabası seçildi

2017 yılının Kasım ayında Elon Musk, şirketin tasarım stüdyosunda yeni Tesla Semi ve Tesla Roadster modellerini tanıtarak, yeniden gündeme geldi. Bu yıl içinde ilk kez fabrikadan çıkan tır, şarj edilmeye ihtiyaç duymadan 800 kilometre yol alabilecek ve bataryası ve motoru 1,600 milyon kilometre yol alabilecek şekilde tasarlandı. Roadster ise 2020 yılında piyasaya sürülecek ve 0’dan 100 kilometreye sadece 1.9 saniyede çıkarak, tarihte üretilmiş en hızlı araba olacak.

Tesla Motors ve 2012 yılında ticari bir uzay gemisini uzaya gönderen SpaceX firmasının kurucusu olarak bilinen Elon Reeve Musk, dünyayı değiştiren 100 kişi arasında gösterilmektedir. 2002 yılında SpaceX‘i ve 2003 yılında ise Tesla Motors‘u kurmuş olan Musk’ın ilk kurduğu şirket Zip2’dir. Musk, bu şirketi Compaq Computers‘a satınca 20’li yaşlarının sonlarına doğru multimilyoner olmuştur.  2012’nin Mayıs ayında SpaceX ilk ticari aracını Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdikten sonra ise gündeme oturdu. 2016 yılında SolarCity‘i satın alarak portföyünü geliştirdi ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump‘ın ilk günlerinde danışmanlık görevine getirilerek, sektördeki liderliğini ispatlamış oldu.

SolarCity

2016’dan bu yana Tesla’ya ait olan Solar City isimli güneş enerjisi işletmesi ile 300 binden fazla konuta güneş enerjisi sistemi temin edildi. Elektrikli otomobilleri için enerji depolama problemi yaşayan Musk’ın şu anki planları, çatılardaki enerjiyi Tesla’nın batarya paneli Powerwall’a depolamak yönünde. Konutlara enerji sağlayan Musk, aynı enerjiyi elektrikli araçlarının şarjını sağlamak için kullanmak niyetinde. Ayrıca Musk, hem Tesla hem de Solar City için Powerwall üretimiyle enerji konusunda devrim yaratmayı planlıyor.

Hyperloop

Elon Musk, 2013 yılının Ağustos ayında  Hyperloop adında yeni bir ulaşım modeli sundu. Bu buluş, büyük şehirler arasında gerçekleşecek ve seyahat süresini önemli ölçüde azaltacaktı. Hava koşullarına karşı dayanıklı ve yenilenebilir enerji kaynakları ile çalışması planlanın Hyperloop, saatte 1.100 kilometre hızla düşük basınçlı borular aracılığıyla taşıma yapacak. Musk, Hyperloop’un kurulumunun bitmesi ve kullanılmaya başlanabilmesi için yedi ila on yıllık bir sürece gerek olduğunu belirtti.

Yapay Zeka

Musk’ın bir diğer projesi, insan beyni ile bilgisayar arasında iletişim sağlayacak bir cihaz yaratma fikri üzerine kurulu. Elon Musk, yapay zeka konusunda da çeşitli araştırmalar yürütüyor. OpenAI isimli bir şirketin başkan yardımcısı görevini üstlenen Musk,  insanoğluna faydalı olabilecek dijital bir zeka geliştirme fikri üzerine çalışıyor.  2017 yılında Musk’ın Neuralink adına bir girişimi desteklediği ve bu girişimin amacının ise insan beynine cihazlar yerleştirmek ve insanların yazılımlarla iletişim kurabilmelerine yardımcı olmak olduğu da biliniyor.

 Uzaydan tweet attı

SpaceX kısa bir süre önce, Starlink uydularını uzaya göndererek tüm dünyanın hızlı ve ucuz internet erişimine sahip olacağını duyurmuştu. Söz konusu projeyle ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı ve Ellon Musk, "Bu tweet'i Starlink uydusuyla uzaydan yolluyorum’’ diye bir tweet attı.  İkinci tweet' ise, "Vay canına, işe yaradı!!’’ oldu.

 Gelecek hedefleri

Musk, kurucusu olduğu SpaceX bünyesinde planlanan Mars projesindeki büyük hedeflerini duyurdu. Birkaç yıl içerisinde Mars’a insan yollamayı planlayan şirket, orada gelişmiş bir şehir kurma planı yapıyor. Bunun yanı sıra, 2022 itibariyle Mars’a kargo uçuşları yapmayı planlayan SpaceX, uzaya uygun fiyatlı yolculuklar düzenlemek istiyor.