ABD, lojistik altyapısını güncelliyor

Mars’ta koloni kurmayı ve insanlığı Mars’a taşımak hedefinden şaşmayan Elon Musk, CEO'su olduğu SpaceX ile Pentagon arasında yeni bir anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşmaya göre SpaceX, dünyanın herhangi bir yerine 1 saatten kısa bir süre içerisinde silah kargoları sevkiyatı yapabilecek. Böylelikle ABD Uzay Kuvvetlerine yeni nesil bir kabiliyet kazandırmış olacak…

Amerikan ordusuyla anlaşmaya varan SpaceX, tank gibi ağır silah sistemlerini dünyanın herhangi bir noktasına bir saatten kısa sürede taşıyabilecek bir roket sistemi geliştiriyor. BusinessInsider'da yer alan habere göre; Pentagon ve SpaceX, dünyanın herhangi bir noktasına 1 saatten kısa sürede silah ve ekipman taşınabilmesini sağlayacak yeni bir ulaştırma projesi için anlaşmaya vardı. Yeni roket sistemiyle örneğin Florida'dan Afganistan'a sadece 1 saatte tank gibi ağır silah sistemleri gönderilebilmesi planlanıyor. 

110

ABD ASKERİ KARGO GÜCÜNÜ BÜYÜTMEK İSTİYOR!

SpaceX'in yeni roketlerinin saatte ortalama 12 bin kilometre gibi ultrasonik hızlarda hareket edeceği belirtiliyor. Yani günümüzün en gelişmiş askeri kargo uçaklarından yaklaşık 15 kat daha hızlı. Örneğin bu alanın ünlü uçaklarından olan Boeing C-17 Globemaster saatte maksimum 950 kilometre hıza ulaşabiliyor. Askeri uzmanlar, ABD’nin yüksek kargo gücü mevcut ama en kısa sürede lojistik desteğini bir noktadan bir noktaya taşımayı planladığını belirtiyorlar.

210

Konuyla ilgili bazı açıklamalar yapan ABD Ulaştırma Komutanlığı başkanı Stephen Lyons, C-17'nin taşıma kapasitesine eşdeğer bir yükü dünyanın herhangi bir tarafına bir saatten daha kısa bir sürede ulaştırabildiğimizi düşünün. SpaceX'in şu anda bu alanda çok hızlı aşama kat ettiğini söyleyebilirim. İfadelerini kullandı.

SİVİL VE ASKERİ YOLCULUKLAR KISALACAK

SpaceX projelerini yakından takip eden araştırmacılara göre, Pentagon için üreteceği sistem büyük bir ihtimalle yeni Starship roketini temel alacak. Starship roketinin Dünya üzerinde kıtalararası ulaşım için de kullanılabileceği daha önce ilk kez 2017 yılında Elon Musk tarafından açıklanmıştı. Ancak Musk’ın açıklamaları sivil taşımaya yönelikti; örneğin New York’tan Londra’ya normalde 7 saat süren bir uçuşun sadece 29 dakikada mümkün olacağını belirtmişti.

410