Kamala Harris'in Cumhuriyetçi rakibi: Elise Stefanik

New York Kongre Üyesi Elise Stefanik, 2014 yılında siyasete girmesinin ardından şimdiye kadar Kongre'ye seçilen en genç kadın oldu. Trump’ı desteklemesiyle siyasi arenada kendini gösteren Stefanik’in yıldızı Cumhuriyetçiler arasında giderek parlıyor.

Trump'ın en sert savunucularından biri haline gelen New York Kongre Üyesi Elise Stefanik, son yıllarda Cumhuriyetçiler arasında dikkat çekiyor. Stefanik’in kariyerindeki hamleleri ve özellikle kadınlara olan desteği, parti içinde ve seçmenler arasında oldukça fazla destekçi kitlesi oluştu.

Stefanik’in Trump'a olan sadakati onu partisindeki en güçlü kadınlardan biri yapabilir. Öte yandan, partide birçok ilki gerçekleştirmesi ve kadınları ön plana çıkarmasıyla ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in Cumhuriyetçi rakibi olarak görülebilir.

KONGRE ADAYLIK SÜRECİ

New York'ta taşrada doğup büyüyen Stefanik, 2006 yılında Harvard Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra ailesinin üniversite diploması alan ilk üyesi oldu. Kısa bir süre sonra siyasete atılarak Bush döneminde Beyaz Saray İç Politika Danışmanı olarak görev yaptı.

Stefanik, Mitt Romney'nin 2012 Beyaz Saray teklifi sırasında Meclis Başkanı'nın başkan yardımcısı adayı Paul Ryan'ın kampanya danışmanı oldu. Romney-Ryan Obama'ya kaybedince Stefanik, kendi kampanyasını başlatmak için ailesinin New York'taki evine döndü.

Yaşadığı süreci anlatan Stefanik, "O zamanlar 29 yaşındaydım ve Amerikan siyasetinin durumundan şikayet etmek yerine, Kongre'ye aday olma sürecini başlattım" dedi.

2015'te göreve geldikten sonra, kendisini ılımlı olarak konumlandırdı. Ekim 2016'da yerel bir radyo kanalında konuşan Stefanik, Trump'ın Vladimir Putin, NATO ve Irak konusundaki tutumlarına "kesinlikle karşı olduğunu" söyledi.

Stefanik, Başkan Trump'ın 2017 vergi yasası da dahil olmak üzere bazı yüksek profilli oylarda parti çizgisini de geri çekerek Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmeyi "hata" olarak nitelendirdi.

"CUMHURİYETÇİ BİR YILDIZ DOĞUYOR"

Stefanik’in siyasi olarak parlaması, 2019 yılında Trump'ın ilk azil süreciyle birlikte gerçekleşti. Meclis İstihbarat Komitesi'ndeki görevinden Trump’ın savunucusu olarak çıkan Stefanik’in demokratların önde gelen azil yöneticisi Adam Schiff ile olan çatışmaları, Trump destekçileri arasında büyük beğeni topladı.

Trump, bu durumu fark ettikten sonra Twitter'da "Cumhuriyetçi bir yıldız doğuyor" paylaşımında bulundu.

2016 Cumhuriyetçi Ulusal Kongresi'nin ardından Stefanik, 2020'deki etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı. Burada Trump'ı "Amerikan Rüyası'nı koruyabilecek tek aday" olarak nitelendirdi.

Stefanik, daha sağcı meslektaşlarının Joe Biden'ın başkanlık zaferine karşı çıkmalarını destekledi. Trump yanlısı isyancılar 6 Ocak'ta ABD Meclis binasına baskın düzenledikten sonra Stefanik, kritik eyaletlerdeki seçmen dolandırıcılığına dair iddiaları kışkırtmak için Mecliste konuşma yaptı.

CUMHURİYETÇİ KADINLARIN LİDERİ

Stefanik 2020'de Cumhuriyetçi kadınlar için rekor bir yıl gerçekleşmesine yardımcı olduğu için büyük beğeni topladı.

2018 yılı ara dönemlerinde 36 kadın Temsilciler Meclisi'ne seçildi. Ancak sözde Kadın Yılı neredeyse tamamen Demokratlardan oluşuyordu. Sadece bir üye Cumhuriyetçiydi.

Kısa süre sonra Stefanik, Cumhuriyetçi partide bir "kriz" ilan etti ve kadın Cumhuriyetçi adayları artırmak için siyasi eylem komitesi E-PAC'ı kurdu. E-PAC, 2020’de iki düzineden fazla adayı terfi ettirdi.

Rutgers Üniversitesi Amerikan Kadınları ve Siyaset Merkezi Araştırma Direktörü Kelly Dittmar, Stefanik'in kendini kadınların yükselmesine adamış Cumhuriyetçi bir liderin en net örneği olduğunu söyledi. Bu anlamda Stefanik'in kadınları "harekete geçirme çağrısı" kritik rol oynadı.

E-PAC'nin onayından sonra ilk seçimini kazanan Kongre Üyesi Nancy Mace, Kongre üyesi Stefanik'in Cumhuriyetçi kadınlar için önde gelen bir güç olduğunu söyledi.

2020 seçimlerinden sonra, Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi kadın sayısı ikiye katlanarak 15'ten 30'a çıktı. Bu şimdiye kadarki en yüksek sayı. Ardından Stefanik, Kasım ayında Twitter'da "2020 Cumhuriyetçi kadının yılı!" paylaşımında bulundu.