Ağ destekli harp önem kazanıyor

Teknolojinin hızla gelişmesi önce askeri sistemlere yansıyor. Bu gelişmelerle de askeri teknolojilerin gelişimi bilim kurgu filmlerini de aratmıyor ve ağ tabanlı çözümler orduların hava kara deniz savunmasında daha çok önem kazanıyor. Yapay zeka destekli bu sistemlerin önemini sizler için derledik…

Askeri teknoloji açısından yeni bir milenyuma giriş olarak görülen ve aslen zamana yayılmış biçimde en üstteki komuta kontrol sistemlerinden, en alttaki personele kadar kullanılan ekipmanlar ile stratejilerin yenilenmesine yol açan ya da açacak olan ağ merkezli muharebe kavramı, bilginin asli güç olarak görüldüğü günümüzde savaş alanlarının konseptini değiştirdiği görülmektedir. 

110

Askeri etimolojide; “Ağ merkezli muharebe; sahadaki birimler, kara alıcılar ve sensörlerin birbirlerine güçlü veri bağlarıyla bağlanmaları yoluyla oluşturulan yeni nesil muharip konsepttir.” Tanımı kullanılmaktadır. Askeri harekatların stratejik, operasyonel ve taktik alanlarında köklü değişiklikler yaşanmasına sebep olan bu yeni yaklaşım sayesinde, bilgilerin yanı sıra silah sistemlerinin de ortaklaşa kullanımına olanak tanımaktadır. Ayrıca karar alma süreçleri hızlandırılarak, harekatların başarı ihtimali arttırılıyor.

210

DARPA, tüm harekât ortamlarını kapsayan müşterek bir komuta kontrol konseptini ifade eden Joint All Domain Command and Control (JADC2) programını duyurdu. ABD Savunma Bakanlığının JADC2 ile hedefi, tüm kuvvetlerin (hava, kara, deniz, deniz piyadeleri ve uzay) tüm tespit, teşhis, takip sistemlerini tek bir iletişim şebekesinde birleştirmek. Gelecekteki muharebelerde karar ve eylemlerin dakika, hatta saniyeler mertebesinde gerçekleşmesi gerekeceğinden, tüm bu unsurlar arasında kesintisiz, gerçek zamanlı bir iletişim altyapısının kurulması hayati derecede önem kazanacağına dikkat çekilmekte. 

ABD Savunma Bakanlığı JADC2'yi, Uber uygulamasına benzeterek açıklıyor. Akıllı telefonlar üzerinden çalışan bir taksi uygulaması olan Uber'de, hizmeti kullananlar (müşteri) ile hizmet sağlayanlar (sürücü) uygulamanın farklı sürümlerini kullanıyor. Uber uygulamasının koşturduğu algoritma, müşterinin konumuna göre en uygun sürücüyü tespit edip kendisine bir görev ataması gerçekleştiriyor. Daha sonra da her iki tarafın konumlarına göre buluşmaları sağlanıyor ve istenen yere ulaşılmasından sonra da ödeme işlemi yine uygulama üzerinden gerçekleştiriliyor. Tüm bu işlemler, kablosuz internet (WiFi) veya cep telefonu şebekesi üzerinde çalışıyor.

410