Yeni Zelanda boğazı ilk kez elektrikli uçakla geçildi

Uçan taksilerin ardından bir ilk daha gerçekleştirildi. Garry Freedman, Yeni Zelanda boğazını ilk kez elektrikli uçakla geçerek tarihe adını yazdırdı.

Yeni Zelanda'nın Kuzey Adası'nı Güney Adası'ndan ayıran Cook Boğazı'nda bir ilk gerçekleştirildi. Gary Freedman, Cook Boğazı'nı elektirikli uçakla geçen ilk kişi olarak tarihe adını yazdırdı.

İki kişilik uçak ile 40 dakikada boğazı geçen Freedman, iklim krizine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiği uçuşunda dikkatini çeken ilk bölgenin de Wellington'un kıyı şeridinde bulunan ve yenilenebilir enerji üreten rüzgâr tribünleri olduğunu söyledi. 

Wellington Uluslararası Havalimanı yetkilileri, uçuşun bir ilk olduğuna dikkat çekerken sözcü Raeburn, "Havaalanı için çok heyecan verici bir gün. Dünya rekoru kıran birgün" dedi.

Yoğun yağış nedeniyle uçuşuna 15 dakika rötar ile başlayan Freedman, uçuşun ardından uçağın bataryasının yüzde 40'ta kaldığını ve bir kez daha uçabilecek güçte olduğunu vurguladı. 

ElectricAir şirketinin kurucusu olan 49 yaşındaki Freedman, 400 kilogramdan daha hafif olan ve 130 kilometre hıza ulaşan uçağın tam bir günde şarj edilebildiğini belirtti.