İki yıl içerisinde elektrikli hava taşıtlarından bilet alacağız

Havayolu uzmanları iki yıl içiresinde kısa seyahatlerde elektrikli hava taşıtlarıyla yolculuk yapılabileceğini tahmin ediyorlar. Avustralyalı hava yolu şirketi Rex, ilerleyen teknolojinin ürünü elektrikli hava araçlarını 2024 yılına kadar bazı rotalarda denemeyi öngördüklerini söyledi. Avustralya’da bazı şirketler hali hazırda bunu uyguluyor.

Rex’in havacılık üzerine  yapılan projelerin idare müdürü Keith Tonkin,  Avustralya ulusal yayın kurumu ABC Australia’ya “ Teknoloji işe yarıyor. İşe yaradığı deneme uçuşunda kanıtlandı ve iki yıl içinde çok şey yapabiliriz” ifadelerine yer verdi.

Fosil yakıtla çalışan uçaklara alternatif bulunmasının çevresel aciliyet  gerektirdiğini vurgulayan Keith Tonkin, “Yeryüzündeki karbon kirliliğinin yaklaşık yüzde 2’sine sebep olan tüm hava taşıtı operasyonlarından kaynaklanan karbon salımlarını azaltmaya yönelik küresel bir çaba var” ifadelerine değindi.

Ancak Tonkin Kamu algısının altını çizerek; elektrikli hava taşıtlarının güvenliğine ilişkin kamu algısının, havayollarının üstesinden gelmesi gereken bir engel olduğunu kabul etti.

Tonkin “Bu meselenin kesinlikle bir paydaş katılımı tarafı var”

“Bence bu sadece halkı yeni sistemin faydaları hakkında eğitmekle ilgili bir mesele… ve sonra bir kez başladık mı , her şey yoluna girecek" dedi.

Rex Airlines, mevcut havayolu filosunu hidrojen yakıtlı elektrikli motorlarla değiştirerek daha güçlü kılmayı planlıyor.

Ancak Tonkin  ideal olarak yeni bir uçağın yeni itici güç sistemine uygun olarak tasarlanacağını ve inşa edileceğini belirtti.

Avustralya’nın CAPA Havacılık Merkezi’nin onursal başkanı Peter Harbison, batarya ağırlığının büyük bir endişe sebebi olduğunu belirtti.

Harbison konuşmasında; “Uzun mesafeli bir uçuş için bir A380’in deposunu doldurmak isterseniz, şu anda hava taşıtının kendisinden daha ağır olan aşağı yukarı 500 tonluk bir bataryaya ihtiyacımız var. Fakat daha küçük, daha kısa sektörlerde çok yakında… gelecek iki ila 5 yılda, elektrik gücüyle kısa mesafede çalışabilecek hava taşıtlarıyla uçmak mümkün olacak” ifadelerini kullandı.

Harbison sözlerine ek olarak “İnanılmaz derece kapsamlı bir şekilde incelenmemiş hiçbir  şeyin insanları uçurmayacağından kesinlikle emin olmalıyız. Ve tabii ki dünyada bu konuda yalnız değiliz. Şu anda bunun üzerinde çalışan şireket var ki bazıları çok am çok büyük çünkü geleceğin bu teknolojide olduğunu biliyorlar. 2020’lerin sonunda elektrikli bir hava taşıtıyla uçacağım kesin” dedi.