Kendi gücünü sağlayan ilk sıvı robot üretildi

Bilim insanları, kendi gücünü sağlayabilen ilk sıvı robotu üretmeyi başardı. Çalışma, Nature Chemistry'de yayınlandı.

Elektirik girdilerine ihtiyaç duymadan otonom ve sürekli çalışabilen sıvı robot üreten bilim insanları, suda yürüyen böceklerden esinlendi. Kimyasalları kısmen çözeltiye daldırılmışken ileri geri taşıyabilen robotlar, ABD'deki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı'nda görev alan araştırma ekibi tarafından da incelendi. 

"Sıvıbot" teknolojisinin tıbbi ürünler için otomatik kimyasal sentezde veya ilaç taşıma sistemlerinde daha fazla gelişmeye temel oluşturması beklenen buluş, hakemli bilimsel dergi Nature Chemistry'de yayımlandı. 

Yayımlanan araştırma sonuçları, yalnızca 2 milimetre çapındaki küçük, açık torbalara benzeyen ve kendi gücünü kendisi sağlayarak elektriğe ihtiyaç duymayan ilk sıvı robotu gözler önüne serdi. 

Berkeley Laboratuvarı Malzeme Bilimleri Birimi'nden olan ve araştırmanın ortak yazarları arasında yer alan Tom Russel, araştırmaya ilişkin açıklamasında, "Bir nesnenin sıvı üzerinde kalma gücünün kontrolü için kimyayı kullanarak otonom çalışabilecek sıvı robotik sistem tasarımında bir engeli kırdık" dedi.