Deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitim açığı nasıl kapatılacak?

Kısa süre önce 6.8’lik depremle sarsılan Elazığ’da, okulların açılması bir kez daha ertelendi. Bu durum özellikle lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilerin diğer şehirlerdeki yaşıtlarıyla aralarındaki eğitim açığının giderek büyümesi anlamına geliyor. Peki deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitim açığı nasıl kapanacak? Tatilin uzaması öğrencilerin geleceğini ne derece etkileyebilir?

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik depremde aralarında okullarında bulunduğu bir çok yapı zarar görmüştü. Depremin ardından bölgede hasar gören okulların onarım çalışmalarına başlanmış ve eğitime bir haftalık ara verilmişti. Ancak konteyner kentlerin kurulması, yıkılacak okullardaki öğrencilerin diğer okullara kaydırılması için belirlenen tatil süreci yetersiz kaldı. Tatil süresinin bu sebeple 17 Şubat’a kadar uzatılmasına karar verildi.

Okulların deprem sebebiyle art arda iptal edilmesinin ardından, bölgede yaşayan öğrencilerin farklı şehirlerdeki öğrencilerden eğitim açısından oldukça geride kalabileceği konusu gündeme geldi ancak tatillerin ardı arkası kesilmedi.

Bölgede yapılan çalışmaların henüz bitmemesi ve devam etmesi üzerine tatil sürecinin uzatıldığı bilgisi verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklama ile eğitim öğretim yılının ikinci yarısının 24 Şubat’ta başlaması kararı alındığı öğrenildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, "17 Şubat 2020 tarihinde açılması planlanan eğitim kurumlarımızın açılış tarihi, 24 Şubat 2020 tarihine ertelenmiştir" denildi.

ÖĞRENCİLERİN AÇIĞI NASIL KAPANACAK?

Elazığ’da eğitim ve öğretimin ne zaman başlayacağı, deprem bölgesindeki çocuklar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Özellikle lise ve üniversiteye geçiş sürecinde olan öğrenciler, okulların bir an önce açılmasını istiyor. Öğrencilerim, diğer şehirlerde eğitim gören yaşıtlarıyla aralarındaki fark günden güne artarken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gönülleri biraz olsun ferahlatacak bir açıklama yaptı. Bakan Selçuk, deprem nedeniyle eğitime açılamayan okullar için telafi eğitimlerin yapılacağını ve ara tatilin okul dönemi olarak geçirileceğini söyledi.

BU SÜREÇ ÖĞRENCİLERİN GELECEĞİNİ ETKİLER Mİ?

Eğitim uzmanları, söz konusu tatil sürecinin, olması gerekenden daha fazla uzaması halinde çocukların, ders açıklarının artacağını ve bu sebeple umutsuzluğa kapılarak okuldan uzaklaşabileceğini söylüyor. Ancak verilen destek eğitimleriyle açığın kapanmasının mümkün olduğu öngörülüyor.

Bu bağlamda bir değerlendirme yaparak üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerle ilgili gerekli destek mekanizmalarının oluşturulduğunu bildiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilere kurs imkanı sağlanacağını söyledi. Aynı desteğin Lise Geçiş Sınavına hazırlanan öğrencilere de yapılacağını belirten Selçuk,’ ''ücretsiz destekleme ve yetiştirme kurslarında yoğunlaştırılmış program uygulanarak öğrencilerimizin ders açıkları kapatılacaktır’’ dedi.

Yaklaşık bir aydır uzatılan tatil sürecinin en kısa zamanda sona ermesi ve okulların planlandığı gibi 24 Şubat’ta açılması halinde, yarı yıl tatili olarak belirlenen süreç ile birlikte, öğrencilerin kaybı oldukça kısalmış olacak. Ancak destek eğitimler ve ücretsiz ek ders olanaklarıyla açığın kapatılacağı deprem bölgesinde, tatilin bir kez daha uzatılacak olması, öğrencilerin ders açığını arttıracak ve geleceklerini ciddi oranda etkileyecek.