Nayib Bukele'nin Bitcoin kararı ülkeyi mali krize mi sürüklüyor?

Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edildiği El Salvador’da kripto para değerlerindeki düşüş protestolara neden oldu.

Salı günü, El Salvador’da Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edildiği ilk gündü. Ancak Bitcoin değerinin 52 bin dolardan 43 bin doların altına kadar düşmesi ülkede protestolara yol açtı.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, pazartesi günü yaptığı sosyal medya paylaşımında 200 Bitcoin daha aldıklarını açıklamıştı. Son bir ayın en düşük seviyesini gören Bitcoin’in, Latin Amerika’nın en fakir ülkelerinden biri olan El Salvador’da yaklaşık 3 milyon doların kaybedilmesine neden olduğu tahmin ediliyor.

Ülkenin muhalif politikacılarından Johnny Wright BBC’ye verdiği demeçte, "Nüfusun çoğunluğu kripto para birimleri hakkında çok az şey biliyor. Bildiğimiz tek şey, piyasanın çok değişken olduğu. Bugün bu durum kendini gösterdi” dedi.

Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesinin aceleye getirildiğini belirten Wright, "Bitcoin yasası neredeyse hiç tartışma olmadan parlamentoda onaylandı. Geçmesi sadece beş saat sürdü. Kripto para birimi veya Bitcoin düşmanı değiliz, ancak işletmelerin ödemede Bitcoin'i kabul etmek zorunda olmasının gerektiğine inanmıyoruz. Devlet bu ödemeleri destekliyor ve riski üstleniyor ama günün sonunda biz vergi mükelleflerinin hepsi devletiz" ifadelerini kullandı.

Politikacıların yanı sıra kamuoyundan da kripto para kararına karşı tepkiler yükseldi. Binden fazla protestocu, ülkenin yüksek mahkemesinin önünde havai fişek atarak ve lastik yakarak gösteri yaptı.