El Salvador Bitcoin şehri kuruyor

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Conchagua yanardağının yakınlarında bir Bitcoin şehri kurmayı planladığını duyurdu.

Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kullanan ilk ülke olan El Salvador, bir ilki daha gerçekleştirecek. Cumartesi günü bir etkinlikte konuşan Devlet Başkanı Nayib Bukele, La Union’un güneydoğu bölgesinde bir Bitcoin şehri kurmayı planladığını duyurdu.

Şehrin büyük bir madeni parayı temsil edecek şekilde dairesel olması ve Conchagua yanardağının yakınlarında kurulması planlanıyor. Böylece Bitcoin madenciliği için gerekli olan enerji, yanardağın jeotermal enerjisinden elde edilerek karşılanacak.

Bitcoin şehriyle ilgili detaylara değinen Bukele, “Konut alanları, ticari alanlar, hizmetler, müzeler, eğlence, barlar, restoranlar, havalimanı, liman, demiryolu, Bitcoin’e adanmış her şey” şeklinde şehirdeki imkanlardan bahsetti.

40 yaşındaki Devlet Başkanı, şehirde gelir vergisi alınmayacağını ve sadece katma değer vergisi (KDV) alınacağını söyledi. Buradan elde edilen gelirin yarısının “şehri inşa etmek” için, geri kalanının ise sokakları temiz tutmak gibi hizmetler için kullanılacağını belirtti.

Şehrin inşası için belirli bir tarih vermeyen Bukele, kamu altyapısının çoğunun yaklaşık 300 bin Bitcoin’e mal olacağını tahmin ettiğini ifade etti.

El Salvador, eylül ayında ABD dolarının yanı sıra Bitcoin’i de yasal bir ödeme aracı olarak kullanıma sokmuştu. Bu kapsamda hükümet, her vatandaşa 30 dolarlık Bitcoin verdiği dijital cüzdan uygulamasını tanıttı. Ülke gelinde ise 200’den fazla Bitcoin bankamatiği kuruldu.