Nayib Bukele'nin çetelerle mücadelesi devam ediyor

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele'nin talimatıyla yapılan “mega” cezaevine 2 bin mahkum daha nakledildi.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele'nin talimatıyla yapılan 40 bin kapasiteli Amerika kıtasının en büyük cezaevine, çete üyesi olduğu belirtilen 2 bin mahkum daha nakledildi. 

Devlet Başkanı Bukele, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün yeni bir icraat gerçekleştiriyor ve 2 bin kişilik ikinci çete grubunu Terörle Mücadele Merkezi'ne (CECOT) sevk ettik. Böylece dünyanın en çok eleştirilen hapishanesinde yaşayan çete üyesi sayısı 4 bine ulaştı" ifadelerini kullandı.

Devletin servis ettiği fotoğraflarda, çete mensuplarının üzerlerinde sadece beyaz şortlarla, yalın ayak hapishaneye girdiği görüldü.

“Mega” cezaevine en son 26 Şubat'ta 2 bin çete üyesi götürülmüştü. San Salvador'a 74 kilometre mesafede Tecoluca kasabasındaki bir vadide, 166 hektarlık alanda "mega" olarak adlandırılan hapishanenin açılışı 2 Şubat'ta yapılmıştı. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Mart 2022'den bu yana yapılan 60 binden fazla tutuklamanın çoğunun "haksız" olduğunu ve "mahkumların görünüşüne veya sosyal geçmişine" dayandırıldığını belirtiyor.