Ekrem İmamoğlu kimdir ve kaç yaşında?

İki kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından özellikle İstanbullular'ın en fazla merak ettiği isimlerden birisi olan Ekrem İmamoğlu, çalışmaları ve yürüttüğü faaliyetler ile adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Ekrem İmamoğlu kim ve nereli? Ekrem İmamoğlu nerede doğdu? Ekrem İmamoğlu ne mezunu? Dilek Kaya İmamoğlu nereli? Ekrem İmamoğlu'nun babası aslen nereli?

4 Haziran 1970’te çiftçi Hasan İmamoğlu ve Hava İmamoğlu’nun ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Ekrem İmamoğlu, ilk ve orta öğrenimini Trabzon’da tamamlamasının ardından ilk olarak KKTC’de Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazanarak kaydoldu. Okula başlamasından birkaç gün sonra Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi İşletme Bölümüne alan İmamoğlu, burada iki yıl eğitim aldıktan sonra ailesinin 1987 yılında İstanbul’a taşınması üzerine 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'ne yatay geçiş yaptı.

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun olmasının ardından 1995 yılında yine İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans eğitimine bir süre ara veren Ekrem İmamoğlu, 1991 yılında Beylikdüzü’nde aldıkları bir arazinin ardından inşaat işlerine başlayarak, aile şirketinde çalışarak iş hayatına atıldı. 1992 yılında Güngören’de Akçaabat Köftecisi’ni işleten Ekrem İmamoğlu, şubeler için bir ortak bulamayınca 2009 yılında gıda sektöründen ayrıldı.

Askerliğini Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı’nda yapan Ekrem İmamoğlu, öğrencilik hayatı boyunca da aktif olarak sporla ilgilendi.

İlkokul yıllarında hentbol oynayan İmamoğlu, mezun olduğu Trabzon Lisesi takımında kalecilik yaptı. Üniversite eğitimi için iki yıl kaldığı KKTC’de Türk Ocağı Limasol Spor Kulübü’nde de kaleci olarak forma giyen İmamoğlu, “Uçan Çuval” lakabını da burada aldı.

2002 yılından itibaren Trabzonspor yönetiminde görev alan İmamoğlu, İstanbul’a gelmesinin ardından Beylikdüzü Spor Kulübü’nde de yöneticilik yaptı.

1994 yılında tanıştığı Trabzon’lu Dilek Kaya ile 18 Kasım 1995’te nikah masasına oturan Ekrem İmamoğlu, Mehmet Selim (d. 1997), Semih (d. 2005) ve Beren (d. 2011) isimlerinde üç çocuğa sahiptir.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI DÖNEMİ

15 Temmuz 2013'te CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden İmamoğlu, 2014 Türkiye yerel seçimlerine CHP'nin Beylikdüzü Belediye Başkan adayı olarak katılmış ve CHP’nin bir önceki seçimde yüzde 30 olan oy oranını yüzde 50,8'e çıkararak Beylikdüzü Belediye Başkanı olmuştur.

Beylikdüzü Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 23 Eylül 2017'de istifa ettiğini açıklamasının ardından CHP tarafından bu pozisyona aday gösterilmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 28 Eylül 2017'de yapılan ve AK Parti adayı Mevlüt Uysal'ın 179 oy alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı seçildiği oylamada İmamoğlu 125 oy almıştır.

İstanbul'da Mart 2019 Türkiye yerel seçimleri öncesi 18 Aralık 2018’de yapılan aday tanıtım toplantısında CHP İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak tanıtılan Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2019'da gerçekleştirilen yerel seçimlerde AK Parti adayı Binali Yıldırım ile yarışmıştır.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven’in Ekrem İmamoğlu'nun 4 milyon 159 bin 650 oy alarak AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın önünde olduğunu açıklamasının ardından AK Parti İstanbul İl Başkanlığı ise 2 Nisan'da, geçersiz oyların yeniden sayılması ve hatalı sandık tutanaklarının düzeltilmesi talebiyle itirazda bulunması üzerine geçersiz oylar yeniden sayılmıştır.

Yeniden sayım işlemlerinin 17 Nisan 2019 tarihinde tamamlanmasıyla Ekrem İmamoğlu'nun 4 milyon 169 bin 765 oy alarak seçimi, 4 milyon 156 bin 36 oy alan rakibi Binali Yıldırım'ın önünde tamamladığı açıklanmış, İmamoğlu aynı gün YSK İstanbul İl Seçim Kurulundan mazbatasını alarak göreve başlamıştır.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti'nin sandık kurullarının oluşumuna yönelik itirazı üzerine 6 Mayıs 2019'da aldığı kararla, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine hükmederek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını iptal etmiştir. Seçimin tekrarlanması sürecinde Ekrem İmamoğlu yerine İstanbul Belediye Başkanlığına vekileten İstanbul Valisi Ali Yerlikaya getirilmiştir.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 6 Mayıs 2019’da iptal edilen seçimlerin 23 Haziran 2019’da tekrarlanmasına karar vermiş, Ekrem İmamoğlu 23 Haziran 2019’da gerçekleştirilen seçimde, aldığı 4.741.885 oy ile en yakın rakibinin aldığı oydan 806.456 oy daha fazla alarak başkan seçilmiştir.

İkinci kez seçilen Ekrem İmamoğlu, 27 Haziran 2019’da mazbatasını alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve başlamıştır.