Ekonominin 3 yıllık yol haritası açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni ekonomi planını açıkladı. Açıklanan programa göre ekonominin üç yıllık yeni yol haritası çizildi. Programla birlikte 2020-2022 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler belirlendi.

 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: "Yeni Ekonomi Programı'nın bu yılki ana temasına "Değişim başlıyor" dedik." diyerek ekonomide değişim rüzgarlarının eseceğini vurguladı. 

Genel ekonomik koşullar doğrultusunda hazırlanan planda, temel ekonomik büyüklüklerin yanı sıra makro politikalar ve ilkeler de yer alıyor.

Bakan Albayrak'ın konuşmasından önemli satır başları;

"Programda bu yılın temasına "Değişim başlıyor dedik. Bu yılı pozitif bir büyümeyle kapatmaya hazırlanıyoruz. İhracatı artırdık, ithalatı azalttık, Türkiye küçülmedi. Yılın ikinci yarısında, ertelenen özel tüketim ivmelenecek. Makro göstergelerin hepsinde kur atağı öncesindeyiz. Dengelenme hedefini başarıyla uyguladık. Bu süreci sürdürdükten sonra değişim sürecini de başlatacağız. 112 eylemin 44'ü hayata geçirildi.

Ana tema: ''Değişim başlıyor''

Bu yılki programın ana temasına "Değişim başlıyor" dedik. Önümüzde yapacak çok ama çok işimiz var. Kur ataklarıyla birlikte büyük resesyon beklentisine rağmen yılsonunu pozitif büyüme ile kapatmaya hazırlanıyoruz. Bu değişimi inanarak gerçekleştirebiliriz, yapacak çok işimiz var. Yılın ikinci yarısında ertelenen özel tüketimde dönüş bekliyoruz. Resesyon beklentisine rağmen kuvvetle muhtemel yıl sonunu pozitif büyümeyle kapatmaya hazırlanıyoruz.

''Enflasyon hedefleri : 2019 için yüzde 12, 2020 için yüzde 8,5, 2021 için yüzde 6, 2022 için yüzde 4,9 ''

Eğer ekonomide güçlü olmayı amaçlıyorsak enflasyonu yüzde 5'in altına indirmek bizim temel hedefimiz olmayı sürdürecek. Bundan sonraki hedefimiz enflasyon olacak. Enflasyon hedefleri, 2019 için yüzde 12, 2020 için yüzde 8,5, 2021 için yüzde 6, 2022 için yüzde 4,9.

2019 yılını cari fazla vererek kapatacağız 

Cari denge konusu da öncelikli hedeflerimiz arasında. Yılı inşallah cari açık değil cari fazla vererek kapatacağız. 2020 yılı için cari açık/milli gelir hedefi yüzde 1,2. Burada kilit kelime değişim. Lüks tüketim malları ithalatına yönelik tedbirlerimiz 2020'de de devam edecek. İhracatı destekleyen kredi politikası devam edecek.

Az kazanandan az vergi alınmasının önünü açacak vergi reformu adımlarını atmaya başlıyoruz. 

Bu yıl büyüme hedefinin bir miktar uzağında kalacağız. 2020 yılını yüzde 5 büyüme ile başlayıp yıllık yüzde 5'lik büyümeyle devam etmeyi hedefliyoruz.

Daha önceki programda büyüme hedefleri 2019 için yüzde 2,3, 2020 yılı için yüzde 5 olarak belirlenmiş, enflasyon hedefleri ise 2019 için yüzde 15,9, 2020 yılı için yüzde 9,8 ve 2021 yılı için yüzde 6 olmuştu. 

Bu yılın nisan ayında da YEP kapsamındaki hedeflere yönelik reform paketi açıklanmış, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ihraç edeceği yaklaşık 28 milyar TL'lik devlet iç borçlanma senetlerinin kamu bankalarına verileceği açıklaması öne çıkmıştı.

Bakan Albayrak işsizlik rakamlarına da değindi

2019'da işsizlik tahmini %12,9.

2020'de işsizlik tahmini %11,8.

2021'de işsizlik tahmini %10,6.

2022'de işsizlik tahmini %9,8.

''Tarım alanında işsizliğin azalması sağlanacak

Yeni nesilin meslek seçimiyle ilgili programlar ortaya konulacak, orta vadede işsizlikle mücadele edilecek. Dolarizasyonun azaltılması sağlanacak. Halka açılmayı, vergi indirimlerinin derinleştirilmesi önümüzdeki süreçteki planlarımız arasında yer alıyor. Halka açılmaya kolaylık sağlanması önemli planlarımız arasında yer alıyor. Sermaye piyasaları derinleştirilecek. Bankaların aktif kaliteleri için 2020 yeni bir başlangıç olacak. Tamamlayıcı emeklilik sistemi kurulacak. İstanbul Finans Merkezi'ni 2021 yılı sonuna doğru devreye alacağız.''