Ekonomik bir yıkım tezgahlanıyor

Covid-19 pandemisinin dünya ekonomisinde meydana getirdiği enkaz bir hayli büyük. Ancak bu enkazın planlı olduğu ve ekonomik bir yıkımın kasıtlı olarak tezgahlandığına yönelik görüşler var. Bu iddiaların ne kadarı gerçeği yansıtıyor? Koronavirüs salgını ekonomik bir yıkım için mi kullanılıyor?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs yalnızca sağlığı etkilemiyor. Salgının ekonomide oluşturduğu hasar daha henüz tam olarak tespit edilememiş olsa da, enkazın bir hayli büyük ve sarsıcı olacağı tahmin ediliyor. Gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra salgına hazırlıksız yakalanan çok sayıda gelişmiş ülke de ekonomik açıdan sarsılmaya devam ediyor.Ö

Öte yandan virüsün nasıl ortaya çıktığına ilişkin soru işaretleri devam ederken, birtakım çevrelerin virüsü fırsata çevireceği de iddia ediliyor.B u kapsamda koronavirüsün ekonomiye yarattığı etkiye dair değerlendirmelerde bulunan Ekonomist ve Akedemisyen Dr. Ramazan Kurtoğlu, ekonomik bir yıkımın tezgahlandığı iddiasında bulundu.

Ayrıca Kurtoğlu, insanların koronavirüsle meşgul edildiğini belirterek, psikolojik kökenli korkuların aşılanarak insanların akıl sağlığına saldırıldığını belirtti. Bununla birlikte Kurtoğlu, Ekonomik ve sosyal bir yıkımın tezgahlandığını öne sürdü.

KÜRESEL FİNANS SİSTEMİ ÇÖKECEK Mİ?

Tüm bunların yanı sıra, küresel finans sisteminin çöküşüne ilişkin yazar James Rickard'ın öngörülerini sosyal medya hesabından paylaşan Kurtoğlu küresel finans sisteminin 5 aşamada çökeceğini ifade etti.

Kurtoğlu, bu aşamaların ise İşsizlik, İflaslar, Mortgage ve diğer kredilerin ödenememesi ile bankaların iflası, gıdaya erişim sıkıntısı ve sosyal patlama ile sıkıyönetim-askeri yönetimler diye sıraladı. Kurtoğlu, bu aşamalardan ilk ikisinin geçildiğini, sonrabahdan itibaren de kalan 3 unsurun geleceği uyarısında bulundu.

Kurtoğlu, küresel güç savaşları ile ilgili 1 Haziran'da yaptığı yorumda ise ABD'deki seçimi işaret etmişti. Kurtoğlu'nun ABD ulus devleti ile finans oligarşisi arasında geçtiğini belirttiği savaşın kazanına ilişkin tahmini ise şöyleydi:

Kim kazanır diye soruyorsunuz. ABD merkezli milli/ulus devletlermi yoksa City/Londra -Çin merkezli küreselci bankerler/Finans oligarşisi mi? 3Kasım 2020 de Amerkadaki başkanlık seçimi belirleyici unsur. Yani Abd’de kim kazanırsa Dünyada da o taraf kazanacak. Her ülke etkilenecek."