Küresel ekonomi alarm veriyor! İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana 'en büyük sınav'

İsviçre'nin Davos kentinde yapılacak olan Dünya Ekonomik Forumu öncesinde uzmanlar küresel ekonominin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük sınavını verdiğine dikkat çekiyor.

2020 yılından bu yana ilk kez yüz yüze yapılacak olan Dünya Ekonomik Forumu, yeni bir dönemin de habercisi. Ukrayna savaşının ardından artan gıda fiyatları ve kıtlık endişesi, buğday depolarına dair açıklamaların gölgesinde gerçekleştirilecek olan toplantı, dünya kamuoyunun da gündeminde. 

113

İsviçre'nin Davos kentinde gerçekleştirilecek olan Dünya Ekonomik Forumu'nun gündeminde, koronavirüs (Covid-19) pandemisi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve savaş sonrasında derinleşen gıda krizi, yakıt fiyatlarındaki artış ve Çin'in kapanma kararının ardından yeniden kırılan tedarik zinciri, artan faiz oranları, enflasyon, büyük borçlar altında ezilen ülkeler ve iklim değişikliği ana başlıkları oluşturuyor. 

213

Dünya Ekonomik Forumu öncesinde açıklama yapan IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva, küresel krizin boyutlarını, "Potansiyel bir felaketlerle karşı karşıyayız" sözleri ile anlattı. 

CNN Business'tan Julia Hotowitz'in haberine göre, Uluslararası Para Fonu ekonominin "Belki de İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük sınavı" ile karşı karşıya olduğunu iddia ediyor. 

413