Uzmanlardan 'Tarım 5.0' uyarısı: Ekmek 4 TL olabilir...

Türkiye'nin İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan kuraklığa dikkat çeken uzmanlar, tahıl rekoltesinde yaşanan büyük düşüşün altını çizerek, ekmeğe zam sinyali verdi.

Türkiye'de yetersiz yağışlar nedeniyle birçok bölgede kuraklık riski üst seviyelere kadar ulaştı. Uzmanlar, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan kuraklığa dikkat çekerken, özellikle de yaz aylarında üretime ciddi oranda katkı sunan yörükler yağmur duasında birleşti. Yaşanan rekolte düşüşünün ilk olarak ekmek fiyatlarına yansıması bekleniyor. 

Bir gurp gazetecinin sorularını yanıtlayan Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman, tarım sektörünü değerlendirerek önümüzdeki günlerde hem üretim hem de satış anlamında Türkiye'yi bekleyen tehlikelere dikkat çekti. 

Ülkemizin iklim değişikliğinden en fazla etkilenen topraklara sahip olduğunu vurgulayan Ataman, 'Tarım 5.0'ın öncelikli yatırım alanlarından birisi olması gerektiğinin özellikle altını çizdi. 

Gerekli yatırımların gerçekleştirilmemesi halinde, içerisinde sanayi ürünlerinin de bulunduğu gıda gruplarının önümüzdeki 10 yıl içerisinde tamamen biteceğini belirten Ataman, meyve, fındık, sebze, narenciye ve kiraz gibi birçok ürünün üretilemeyeceğini ifade etti. 

EKMEK FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ?

Yalnızca Güneydoğu anadolu bölgesinde 2 milyon tona yakın buğday kaybı olduğuna dikkat çeken Ataman, toplam buğday rekoltesinin 2021 yılında 20.5 milyon tondan 17.5 milyona düşeceğini söyledi. 

Buğday kaybının ilk olarak ekmek fiyatlarına yansıyacağını belirten Ataman, "Şu an bir çok yerde buğdaylar samanlık olarak toplanıyor. Buğday tarlaları hayvan yemine çeviriliyor. Yem sanayicileri ekmeklik buğdayı yem ham maddesi olarak satın alıyor" dedi. 

Koronavirüs ile bilikte Türkiye'de eve kapananların en çok aradığı sorular arasında "Evde kolay ekmek nasıl yapılır?", "Fırın ekmeği nasıl yapılır evde?", "En güzel ekmek nasıl yapılır?" kısa sürede üst sıralara tırmanmıştı.

Aşılama süreci ve yeni normal yeniden fırın ekmeğine dönüşü hızlandırdı. Fakat Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman, 200 gram ekmeğin bugünkü şartlarda dahi 2 lira 13 kuruşa mal edilmesine rağmen maaliyetinin altında satıldığına dikkat çekti ve ekledi; "Tarım 5.0'a geçilmezse, ekmek fiyatı kısa sürede 4-5 liraya çıkabilir."