Dip dalga mı gelecek? Ekim ayına dikkat!

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı son rakamları yorumlayan Hürriyet başyazarı Osman Müftüoğlu, dip dalga ve ekim ayına dikkat çekti.

Hürriyet'te yer alan köşe yazısında Türkiye'deki rakamları yorumlayan Osman Müftüoğlu, henz 900'ün altına düşmeyen rakamlara dikkat çekti.

Konuştuğu her uzmanın bu açıklanan rakamlardan yola çıkarak muhtemel bir dip dalga için ekim ayını işaret ettiğini söyleyen Osman Müftüoğlu, dip dalganın önlenmesi için ilk yapılması gerekenin toplu kutlamalardan kaçınmak olduğunun altını çizerek, "Yapacağımız şey net ve açık, bayramımızı coşkuyla kutlayacağız. Keyfini, neşesini, huzurunu yüreklerimizde hissedeceğiz. Ama yapabileceğimiz bazı basit yanlışların bile bir dip dalga tetikçisi olabileceğini unutmayacağız" dedi.

Bilinen önlemleri bayramda da daima gündemde tutmak gerektiğinin altını çizen Müftüoğlu şu ifadeleri kullandı:

Filyasyon çalışmalarına bakılırsa son 1 aydaki vakaların önemli bir kısmının düğünler, cenazeler, asker uğurlamaları, akşam eğlenceleri, yani “toplu etkinlik” oluşturuyor. Vaka sayıları hep bu toplu etkinlikler ile zıplamış. Yapmamız gereken içine düştüğümüz “boş vermişlik” ve “bıkkınlık” duygularından bir an önce sıyrılmak, önümüzdeki 4-5 haftayı yine tıpkı nisan-mayıs aylarında olduğu gibi güçlü bir uyum ve dikkat içinde tamamlamaktan ibarettir.