Eğitimli köpekler koronavirüsün tespit edilmesinde kullanılacak

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de köpeklerin, koku alma duyuları sayesinde semptom göstermeden önce insanlarda Covid-19 virüsünü tespit edip edemeyecekleri araştırılmaya başlandı. Söz konusu araştırma İngiltere dışında, ABD ve Fransa’da da uygulanmaya başlandı. Fransa’nın Maison-Alfort şehrindeki veteriner okulunda yapılan testte eğitilmiş Alman kurtları, yeni tip koronavirüs hastalarını koklayarak tespit etmede yüzde 95 başarı gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de köpeklerin, koku alma duyuları sayesinde semptom göstermeden önce insanlarda yeni tip koronavirüsü (COVID-19) tespit edip edemeyecekleri araştırılmaya başlandı. İngiltere hükümeti bu kapsamda, Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu (London School of Hygiene and Tropical Medicine) ve Tıbbi Teşhis Köpekleri'nin (Medical Detection Dogs) beraber yürüttüğü çalışmalara 500 bin pound destek verdiğini açıkladı. Köpeklerin koklama denemelerine kayda değer bir başarı elde etmesi durumunda ikinci safha denemelere dört ay sonra başlanacağı duyuruldu. 

Yetkililer, köpeklerin altı ay içinde koronavirüsün tespit edilmesinde kullanılmaya başlanmasını umuyor. Özellikle birçok ülkede koronavirüs testlerinin yeteri kadar sık yapılamaması, köpeklerin bu açıdan bir çözüm sunması açısından önemli görülüyor. Köpekler halihazırda bazı kanser türlerinin, Parkinson, sıtma ve bakterilerden kaynaklanan bazı hastalıkların, uyuşturucu ve patlayıcı maddelerin tespit edilmesinde kullanılıyor.

‘‘DEVRİM NİTELİĞİNDE’’

Bilim insanları da hükümet yetkilileri de bu deneylerin başarılı olmasının 'devrim niteliğinde' olacağını söylüyor. İngiltere'de İnovasyon Bakanı James Bethell, köpeklerin hükümetin geniş koronavirüs test politikası kapsamında kullanılabileceğini, ancak bunun da 'kovid köpeklerine' güvenilebilmesinin tespit edilmesi takdirinde olabileceğini söylüyor. İngiltere'de testlerin ilk aşamasında Londra hastanelerinde çalışan Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) doktorları ve Covid-19 hastalarından toplanan koku örnekleri kullanılacak. İlk aşamada altı köpekte bu testler gerçekleştirilecek.

Her bir köpek bir saatte 250'ye kadar insanı gözden geçirebiliyor ve hastalığı iki olimpik havuz büyüklüğünde bir alanda bir çay kaşığı şeker kadar bir miktarda tespit edecek gibi eğitiliyorlar.
''Covid-19 kokusu ama'' eğitimi verilen bir köpek

 

ALMAN KURTLARI YÜZDE 95 ORANINDA BAŞARI GÖSTERDİ

Söz konusu araştırma İngiltere dışında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Fransa’da da uygulanmaya başlandı. Fransa’nın Maison-Alfort şehrindeki bir veterinerlik okulunda haftalardır devam eden araştırmada enfekte hasta ve sağlıklı insanlardan alınan ter örnekleri köpeklere koklatıldı.

Beaujon de Clichy Hastanesi ile birlikte çalışan okul, alınan ter örneklerini özel pamuklara sürerek, metal konilere yerleştirdi. Daha sonra eğitimli köpeklerden koku alma duyularını kullanarak koni içindeki ter örneğinin enfekte birine ait olup olmadığını tespit etmesi beklendi. Test olumlu sonuç verdi ve köpekler ter örneklerinin Covid-19 hastası ya da sağlıklı bir bireye ait olduğunu yüzde 95 doğru bildi. Araştırmaya öncülük eden Profesör Dominique Grandjean, Fransız haber kanalı TF1’e yaptığı açıklamada, “Bugün elde ettiğimiz veriler ile pozitif, yani hastalığı taşıyan insanların terinde belli bir koku olduğunu söylemek mümkün. Acısız ve bedava bir test. Havaalanı ya da kamu kuruluşlarında kullanılabilir” dedi. Çalışmalar devam ediyor.

Amerika'daki robot köpekler

 

ABD’DE ROBOT KÖPEKLER KULLANILIYOR

Aynı şekilde ABD'de de Pennsylvania Üniversitesi'nde de sekiz köpek hastalığın tespit edilmesi için eğitiliyor. Diğer yandan sadece gerçek köpekler değil, robot köpekler de koronavirüse karşı mücadelede kullanılmakta. ABD merkezli robot üreticisi Boston Dynamics'ın köpek şeklindeki robotu ise hem Singapur'da parklarda sosyal mesafenin korunmasında ve ABD'de doktorların hastalıkla temasının azalması için kullanılıyor.