Hürkuş'un rakiplerinden ses çıkmadı!

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde, test uçuşu sırada düşen Hürkuş uçağının enkazı kaldırıldı. Kazayla ilgili inceleme ise sürüyor. Kontrol amaçlı hastaneye kaldırılan pilotların sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Düşen uçak Türk savunma sanayisi ve havacılığı adına bir kayıp mı yoksa kazanç mı? Detaylar haberimizde....

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş tarafından yapılan açıklamada, 22 Haziran saat 12.30 sırasında test uçusu yapan Hürkuş uçağımız Ankara Beypazarı bölgesinde kaza geçirmiştir. Uçakta bulunan 2 pilotumuzun sağlık durumları iyi olup kontrol amaçlı hastaneye sevk edilmiştir. Olayla ilgili incelemeler devam etmekte olup kaza nedeni yapılacak araştırma sonucunda belli olacaktır."

19

Kişisel Twitter hesabından kazaya ilişkin bir açıklama yapan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Ankara Beypazarı bölgesinde Eğitim amaçlı uçuş yapan Hürkuş Uçağı'nın kaza haberini almış bulunmaktayız. Uçuşu gerçekleştiren iki pilotumuzun da sağlık durumlarının iyi olduğu haberini aldık. Geçmiş olsun” dedi.

29

Türkiye’nin ilk milli İnsansız Hava Aracı (İHA) Bayraktar TB2’nin mimarı ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ise havacılıkta kazaların hep olduğuna dikkat çekerek, “Bugüne kadar kaza geçirmemiş tek bir hava aracı markası ve modeli yoktur. Yılmadan çalışmaya, denemeye devam. Ülkemizin havacılığını geliştirmek için çalışan pilot ve teknik personelimizin ayağına taş değmesin. Semalarımızda Hür ve Özgür” ifadelerini kullandı.

Güney Kore KT-1 temelli hürkuş uçağımız Adını efsanevi Türk pilot ve mühendis Vecihi Hürkuş'tan alıyor ve saatte 574 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. Pratt & Whitney Canada PT6 motorunu kullanan 11 metre uzunluğundaki Hürkuş, ilk kez 2013 yılında uçmuştu. Yeni nesil temel eğitim uçağı Hürkuş Geliştirme Programı, Mart 2006’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında imzalanan anlaşma ile yürürlüğe girdi. Hürkuş eğitim uçağı ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabiliyor.

49