Edirne'de askeri bölgeye giren Yunan polis gözaltına alındı

Yunan bir polis ve kız arkadaşı, Edirne’de askeri bölgeye girdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Navigasyonun yönlendirmesiyle geldiklerini söyleyen ikili, yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

Yunanistan Dedeağaç’ta görevli Yunan polis memuru Valasoudis Manolis ve kız arkadaşı Aheni Aohna, turistik amaçlı geldikleri Edirne’de, Doyran köyü yakınlarında araçları ile askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığı’ndaki soruşturmanın ardından adliyeye sevk edilen 41 yaşındaki Manolis ve kız arkadaşı, yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

İkilinin üzerinde bulunan cep telefonu ve diğer eşyaların ise halen incelendiği belirtildi.

Yunan polisin ifadesinde, İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye girdikleri ve kent merkezinde alışveriş yaptıkları yer aldı. Manolis, alışverişin ardından dönüş yoluna geçtiklerinde, navigasyona İpsala yazdıklarını ve önüne çıkan yollardan kısa olanı tercih ettiklerini söyledi. Ancak navigasyondaki güzergahta ilerlerken askerlerin durduğunu ve pasaportlarına el koyarak jandarmaya götürüldüklerini aktardı.

Alışveriş için geldiklerini ve başka bir amaçları olmadığını belirten Manolis, navigasyon kurbanı olduklarını ifade etti.