El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile için tören düzenlendi

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçleri tarafından öldürülen El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile için Filistin’in Ramallah kentinde resmi tören düzenlendi.

El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile, çarşamba günün işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçleri tarafından vurularak öldürüldü. Ebu Akile için Filistin’in Ramallah kentinde resmi tören düzenlendi.

Törene katılan Filistin lideri Mahmut Abbas, Ebu Akile’nin ölümünden İsrail’i sorumlu tuttu. Abbas, “Ebu Akile’nin öldürülmesine ilişkin İsrail ile ortak soruşturma yürütülmesini reddediyoruz” dedi ve adalet aramak için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gideceklerini sözlerine ekledi.

Törenin ardından Ebu Akile’nin naaşı, ailesinin yaşadığı Şeyh Cerah’daki St. Louis Fransız Hastanesi’ne konvoy eşliğinde götürülecek. Cenaze töreninin ise cuma günü işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerçekleşmesi bekleniyor.

Filistinli muhabirin vurulduktan hemen sonraki görüntüleri basında yer aldı. Görüntülerde, bir diğer muhabir Ali Samodi’nin omzundan vurulduğu ve otomobile bindiği kaydedildi. Daha sonra ise yerde hareket şekilde yatan Ebu Akile’nin görüntüleri yansıdı. Fotoğraf makineli bir diğer muhabir, yanlarına gelmeye çalışanları keskin nişancılara karşı uyarırken, üzerlerinde “basın” yazılı çelik yelekler olduğu görüldü.

Yüzünden vurulan Ebu Akile daha sonra hastaneye götürüldü, ancak tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Omzundan yaralanan Ali Samodi, İsrail güçleri tarafından ateş açıldığını aktardı. İsrailli yetkililer ise saldırılardan Filistinli güçleri sorumlu tuttu. İsrailli Korgeneral Aviv Kochavi, Ebu Akile’yi kimin vurduğunun belirsiz olduğunu söyledi.

51 yaşındaki Filistin asıllı Şirin Ebu Akile, 1997 yılından bu yana El Cezire muhabiri olarak görev yapıyordu.