Ölüm orucundaki DHKP-C avukatı Ebru Timtik hayatını kaybetti

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna başlayan DHKP-C avukatı Ebru Timtik, ölüm orucunun 238. gününde hayatını kaybetti. Timtik ile birlikte ölüm orucuna başlayan Aytaç Ünsal'ın ölüm orucunu sürdürdüğü bildirildi.

Halkın Hukuk Bürosu, Ebru Timtik'in rahatsızlanması üzerine sosyal medya platformu Twitter'da, "Ebru Timtik'in nabzı durdu. Doktorların kalp masajı yaptıklarının bilgisini aldık. Tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı Bakırköy Dr.Sadi Konuk hastanesi önüne çağırıyoruz!" mesajını paylaşmıştı.

Ebru Timtik'in hayatını kaybetmesinin ardından sosyal medya hesabı Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Adil yargılanma talebiyle 238 gündür ölüm orucunda olan büro avukatımız Ebru Timtik şehit düştü!” denildi.

EBRU TİMTİK KİMDİR?

İstanbul Barosu'na kayıtlı bir avukat olan Ebru Timtik, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesidir. Diğer 17 avukata birlikte "terör örgütü üyeliği" ve "terör örgütü yöneticiliği" suçlamasıyla yargılandı. Timtik, DHKP-C terör örgütü üyeliği suçlamasından tutuklanmasının ardından Timtik 'adil yargılanma' talebiyle ölüm orucuna başlamıştı. 

Ebru Timtik için İstanbul Barosu önünde anma programı düzenleneceği daha sonra Cumartesi günü Gazi Mezarlığı'nda defnedileceği ifade edildi.