Dünyayı sarsan suikastler

Tüm dünyaca tanınan bazı başarılı isimler, bir yerde ve bir noktada kimi insanların çıkarlarına ters düştükleri için suikaste kurban gitmişlerdir. Kan donduran detaylarıyla tüm dünyayı derinden sarsan ve tarihin gidişatını değiştiren o suikastleri sizler için derledik..

Kennedy Suikastı 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı John F. Kennedy seçmenlere karşı bir birlik görünümü yaratmak amacıyla Demokrat olan Vali John B. Conally ve Senatör Ralph Yarborough’ı yanına alarak eyalette bir gezi düzenledi. ABD Başkanı Kennedy, eşiyle birlikte açık bir araba içinde Dallas'ta bir konvoyun arasında ilerlerken yerel saat ile 12.30'da konvoyuna ateş açıldı.Ensesinden, boğazından ve başından üç kurşun alan Kennedy, Parkland Hastanesi'ne götürülürken yolda yaşamını yitirdi. Vali Connally ise ağır yaralanmasına rağmen kurtarıldı. Başkan Yardımcısı Johnson aynı gün yemin ederek başkanlığı üstlendi. 22 Kasım 1963 ABD Başkanı Kennedy suikastı, Amerikan halkı için, 7 Aralık 1941 Pearl Harbour saldırısı ve 11 Eylül 2001 İkiz Kuleler Saldırısı ile birlikte Amerikan halkını derinden üzen ve etkileyen 3 büyük olay olarak gösteriliyor. 

110

Malcolm X Suikastı

ABD'li siyaset adamı Malcolm X, mücahit ve siyah haklarının en önemli savunucularından biri olarak bilinir. Müslüman olmasının ardından adı Malik Şahbaz olan siyaset adamı, 1946 ve 1952 yılları arasındaki yaşamının bir kısmını hapishanelerde geçirmiştir. 1962 yılına kadar da, Amerikada siyahi Müslümanların önderi olan Elijah Muhammed'in en yakın adamı ve eylemin en etkili konuşmacısıydı. İslamiyeti iyice öğrenen Malcolm X, Elijah Muhammed'in peygamberlik iddiasına ve ırkçılığına karşı çıkmıştı. Hac dönüşünden kısa bir süre sonra 1965 yılında New Yorkta bir salonda dini konuşmalarından birini yaparken, kendisine sekiz adım uzaklıktan ateş edilerek öldürüldü. Malcolm X'i, Elijah Muhammed'in öldürttüğü ileri sürüldü, ikisi arasında 1964 Martından beri süregelen çatışmaları bilenler, bu suikastın Elijah Muhammed taraftarlarınca düzenlendiği kanısındaydılar. 

210

Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand Suikastı

Sırp gizli organizasyonu The Black Hand tarafından Arşidükü öldürmek için 6 suikastçi tutuldu ve Saraybosna'da Ferdinand'ın geçeceği yol üzerine tuzaklar kuruldu. Şahsına iki kez suikast girişiminde bulunulan Arşidük, bu saldırıları atlatmayı başardı. Ferdinand, kendisine yapılan saldırının ardından arka araçta yaralanan askerleri görmek için hastaneye gitti. Buradan çıkan Ferdinand'ı takip eden 19 yaşındaki Gavrilo Princip isimli suikastçi üstü açık arabasıyla giden arşidüke iki el ateş etti. Karısı ve Ferdinand yaşamını yitirdi.

310

Çar II. Alexander Suikastı

Devrimciler tarafından diktatör diye adlandırılan Çar II. Alexander üç bombalama suikastiyle karşı karşıya geldi. İlk suikast için at arabasının altına bomba atıldı. Bomba patladı ancak atlar öldü, Alexander ise sadece 3. Napolyon tarafından kendisine hediye edilen arabadan oldu. Suikastçıların inatla kendisini öldürmeye, çalıştıklarını en sonunda anlayabilen Çar, canını kurtarmak için bir Millet Meclisinin kurulmasını kabul etmek zorunda kaldı. Halkın devlet işlerine karışmasını sağlayacak olan bu kararı Çar II. Aleksandr 1 Mart 1881'de imzalamıştı. Ertesi gün yayınlanarak halka yeni bir düzenin kurulduğu bildirilecekti fakat Çar çok geç kalmıştı. Bu kararı grandüklerine ve bakanlarına haber verdikten sonra askeri bir törene gitti. Dönüşte, Katerina kanalının yanından geçerken. Çar'ın kapalı arabasına, onun aldığı karardan haberleri olmayan suikastçılar tarafından havluya sarılmış bir bomba atıldı. Patlayan bomba birkaç muhafızını öldürdü ama kendisine bir şey olmadı.Arabadan çıkarak, kanlar içinde yatan, muhafızlarının yanına giden Aleksandr'ın ayakları dibinde başka bir bomba daha patladı. Şimdiye kadar birçok suikasttan kurtulan II. Aleksandr, bu sefer ölüm derecesinde yaralanmıştı. Aceleyle saraya götürülüp çalışma odasındaki divana yatırıldığında gözleri kapanmıştı. Bir ayağı kopmuş, öteki ise parçalanmıştı.

410