NASA açıkladı: 21 Mart'ta geliyor!

NASA, 21 Mart’a dünyanın yakınından bir asteroid geçeceğini bildirdi. Bir kilometre çapında olduğu belirlenen asteroiti gök bilimciler dünyaya, "tehlikeli" olarak sınıflandırılan bir mesafeden geçeceğini bilrdi. Ancak bu geçişin dünyayı etkilemeyeceği söyledi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, dünyanın yakınından dev bir asteroid geçeceğini resmi olarak açıkladı. Tarih olarak ise 21 Mart'ı gösterdi.

NEDİR BU ASTEROİDLER?

Asteroidler, yaklaşık 4.6 milyar yıl önce güneş sisteminin oluşumundan kalan kayalık parçalardır. Çoğu asteroit, Mars ve Jüpiter arasındaki bir kuşakta güneşin yörüngesinde dolanır.

2021'in en büyük göktaşı Dünya'ya sadece birkaç gün uzaklıkta olduğu bildirilirken, NASA’nın 2001 FO32 ismini verdiği asteroidin 21 Mart'ta dünyanın yakınından geçeceğini açıkladı. NASA'dan yapılan açıklamaya göre, söz konusu göktaşı dünyaya yaklaşık 2 milyon kilometre yakından geçecek

NASA: YENİ KEŞİFLER İÇİN GELECEKTE HAMMADDE

''Bazı asteroidler ve kuyruklu yıldızlar onları güneşe ve dolayısıyla dünyaya normalden çok daha fazla yaklaştıran yörünge yollarını izler. Bir kuyruklu yıldız veya asteroidin yaklaşımı onu güneşin 1.3 astronomik birimine yaklaştırırsa, ona dünyaya yakın bir nesne diyoruz. [Bir astronomik birim, güneş ile dünya arasındaki ortalama mesafeye yakındır - yaklaşık 150 milyon kilometre (yaklaşık 93 milyon mil).] Yakın dünya nesneleri, gelecekteki gezegenler arası keşif için gerekli hammaddeleri sağlayabilir. Bazılarının gelecekteki keşifler için inmesi oldukça kolay olmalıdır.''

POTANSİYEL OLARAK TEHLİKELİ NESNELER

''Nispeten az sayıda dünyaya yakın nesne yakın gözlemi gerektirecek kadar büyüktür. Bunun nedeni, gezegenlerin çekim kuvvetinin zamanla bir nesnenin yörünge yolunun dünyayı geçen bir yörüngeye dönüşmesine neden olabilmesidir. Bu, gelecekteki bir çarpışma olasılığına izin verir''

İKİ MİLYON KİLOMETRE ÖTEDEN GELEN MİSAFİR

Dev asteroidin yaklaşık 440-680 metre genişliğinde, olduğu ve en az 1 kilometre mesafeden saatte 124 bin kilometre hızla hareket ettiği ifade edildi.

20 YILDIR BU ASTEROİDİ İZLİYORUZ TEHLİKESİ YOK

NASA göktaşının Dünya'ya çarpma riskinin bulunmadığını söyledi. NASA, 2001 FO32'ın 20 yıl önce keşfedildiğini ve o tarihten beri düzenli olarak izlendiğini belirtti.