Dünyanın ilk arttırılmış gerçeklik tişörtü

İsveç merkezli giyim markası Carlings, şu ana kadar görülmemiş bir teknolojik yeniliğe imza attı. Markanın 'The Last Statement' adıyla tüketiciye sunduğu artırılmış gerçeklik tişörtleri, sosyal medya uygulamalarıyla uyumlu olarak çalışabiliyor ve tek bir tişörtle birçok farklı tasarım kullanılabiliyor.

Her geçen gün gelişmekte olan teknolojiyle birlikte hayatımıza bir yenilik daha eklendi. Teknoloji tutkunlarının yanı sıra moda takipçilerinin de oldukça ilgilisi çekecek yeni bir artırılmış gerçeklik tişörtü tanıtıldı. İsveç merkezli giyim markası Carlings’in tüketicilere sunduğu bi ürün oldukça ilginç özelliklere sahip .

16

Vitrue adlı bir ajans tarafından tasarlanan tişörte çıplak gözle bakıldığında, tişört desensiz ve düz beyaz renkte görünüyor. Ancak bir akıllı telefon ile tekrar bakıldığında tişörtün üzerine konumlandırılan artırılmış gerçeklik ögeleri görülebiliyor. 

26

Tişörtler; Instagram ve Facebook uygulamaları ile uyumlu çalışıyor ve kullanıcılar, tıpkı yüz filtreleri gibi artırılmış gerçeklik tişörtleri için hazırlanan tasarımlardan yararlanabiliyor. Yüz filtrelerindeki benzer bir çalışma prensine sahip olan The Last Statement sayesinde kullanıcılar diledikleri tasarımı seçebiliyor. Tişörtlerin üzerine kusursuz oturan tasarımlar, kumaşın hareketlerine ve kıvrımlarına uyum sağlayarak fotoğraflarda oldukça doğal bir görüntü sunuyor.

2019 yılının aralık ayından 2020 yılının ocak ayına kadar geçen süre boyunca tişörtler için 20 tasarım geliştirildi. Kullanıcıların siyasi veya çevreci sloganlara yer verebilecekleri tişörtün küresel iklim krizine dikkat çekmek için başlatılan bir proje olduğunu söyleniyor. Halihazırda sunulan tasarımlar, çevreci mesajları içermesinin yanı sıra cinsiyet eşitliği gibi konulara da değiniyor.

46