Dünyanın dört bir yanında hükümetler protesto ediliyor

Dünyanın dört bir yanında protesto gösterileri düzenlendi. İran’daki Mahsa Amini protestoları ve Peru’daki eski Devlet Başkanı Pedro Castillo yanlılarının gösterileri ise hala devam ediyor.

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül 2022 tarihinde Tahran'da ahlak polisi tarafından başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından komaya girdi, 16 Eylül'de de hayatını kaybetti.

Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesi ise ülkede infiale yol açtı. Halk baskıcı İslam rejimine karşı ayaklandı. Ülkede protestolar hala devam ediyor, protestocular rejimin değişmesini istiyor.


110

Brezilya’da Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçisi binlerce kişi, ülkenin çeşitli şehirlerinde 30 Ekim'deki seçimleri kazanan Lula da Silva'ya karşı ordudan müdahale talebiyle protestolar düzenledi.

210

18 Ekim’de Fransa’da sendikaların çağrısıyla birçok sektörde iş bırakan işçi ve emekçiler, enflasyon ve hayat pahalılığına karşı sokağa çıkıp Macron hükümetinin ekonomi politikalarını protesto etti.

5 Kasım 2022 tarihinde İngiltere’de hayat pahalılığı protesto edildi. İngiltere Merkez Bankasının yüzde 3’lük faiz artışı kararının ardından İngiltere genelindeki temel ihtiyaçlara yapılması beklenen zamlar nedeniyle, başkent Londra'da binlerce kişi hayat pahalılığını protesto etmek için sokaklara çıktı.

410