Türk-Rus ilişkileri yeni bir döneme mi girecek?

Google ve Twitter ile aynı ortak fikirlerde hareket ettiği bilinen ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council, Türkiye’nin bölgesel güç olması ve Azerbaycan-Ermenistan gerilimine dair bir analiz yayınladı. Yayınlanan analizde Azerbaycan-Ermenistan geriliminde Türkiye’nin bölgede attığı adımlar ve etkinliği ile Türkiye’nin yerli insansız silahlı hava araçlarına değinildi…

TÜRKİYE’NİN SAVUNMA SANAYİ ÜRETİMLERİNDEN DÜNYA TEDİRGİN!

ABD'li düşünce kuruluşu Atlantic Council yayınladığı analizde Türkiye’nin kendine özgün geliştirmiş olduğu teknoloji ve silahların hem Ortadoğu’da hem dünyada dengeleri değiştirdiğine hem de bu durumun Türkiye’yi sahada daha çok söz sahibi olma konusunda hak kazandığına değinildi.

19

İnsansız savunma sistemleri ve hava sistemleri teknolojisi, dinamik bir pazar olarak dünyada öne çıkmakta. İHA’lar başta olmak üzere, insansız hava sistemlerinin tedariki için devletlerin, gelecek 10 yılda 80 milyar doların üstünde para harcayacağı tahmin ediliyor. SİHA geliştirme ve üretim kabiliyetine sahip altı ülke içerisinde bulunan Türkiye de geliştirdiği milli İHA ve SİHA’lar ile küresel rekabete hazırlanıyor. 

29

Birçok sektörün gündeminde olan insansız, otonom sistemler, son 10 yılda ciddi bir dönüşüm yaşadı. Süreklilik arz eden, zorlu ve tehlikeli görevler için insansız sistemler önceliğe alındı. Drone teknolojisi, dünya genelinde tarımdan savunma sanayisine kadar kendine çok geniş bir yelpazede görev alanı buldu. İnsansız hava aracı kavramı, düşük radar izine sahip türbin motorlu platformlardan, havadan hafif hava araçlarına kadar pek çok sistemi içine alıyor. Bu özelliği, küresel havacılık sanayisinde büyük bir pazarı beraberinde getiriyor. Bu pazarda da Türkiye listenin başında yer alan ülkeler içinde geliyor.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI PAZARI GENİŞLİYOR

Küresel drone pazarının geçtiğimiz yıl 4,9 milyar dolarlık değere ulaştığı belirtiliyor. Gelecek 10 yılda ise küresel drone pazarının Çinli üreticilerin daha çok pazara girmesiyle üçe katlanarak, 14,3 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. İHA da dahil edildiğinde pazar daha büyük hale geliyor. Pazarın bugünkü büyüklüğü ile gelecek 10 yıla dair öngörülen ekonomik veriler farklılık gösterse de ortak görüş, pazarın katlanarak büyüyeceği yönünde .

49