Dünya’nın First Lady'leri

Ülkelerini yöneten eşlerinin yanında güçlü duruşlarıyla tanınan First Lady’lerin hayatları herkes için merak konusu. Tüm dünyanın tanıdığı ancak yaşamlarına dair pek bir şey bilinmeyen First Lady’leri sizler için derledik..

Emine Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile evliliğinden önce soyadı Gülbaran olan Türkiye’nin First Lady'si Emine Erdoğan, 6 Şubat 1955 doğumlu ve şu an 64 yaşında.  İstanbul Üsküdar’da dünyaya gelen Erdoğan, aslen Siirtli. Öğrenimini İstanbul Mithat Paşa Kız Meslek Enstitüsü’nde tamamlayan Emine Erdoğan 4 Temmuz 1978’de Recep Tayyip Erdoğan ile dünya evine girmiş ve 2014’te Türkiye’nin First Lady’si olmuştur. 

18

Melania Trump

Doğum adı Melanija Knavs olan ABD First Lady’si 26 Nisan 1970 doğumlu ve şu an 49 yaşında. Aslen Yugoslav olan Melania Trump 2001 yılında ABD’de kalıcı oturma hakkına sahip oldu. 2006 yılında ABD vatandaşlığına geçti ve Trump’ın Başkan seçilmesiyle 45’inci ABD First Lady'si ünvanını kazandı. Uzun yıllar modellik yapan Trump, mesleğini ABD Başkanı Donald Trump ile evliliğinin ardından ‘’mücevher ve saat tasarımcısı’’ olarak değiştirdi. Donald Trump’ın başkan seçilmesinin ardından sosyal medyayı aktif olarak kullanan First Lady Twitter’da 12 milyonu aşkın bir takipçi sayısına sahip.

28

Lüdmila Putina

Rusya’nın eski First Lady’si Lüdmila Putina, 1983 ile 2013 yılları arasında Rus Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile evli kaldı. İki kız çocukları olan çift 2013'te anlaşarak boşanmasına rağmen Lüdmila Putina, Rusya’nın First Lady’si olarak anılmaya devam ediyor. 

Jenny Morrison

Avustralya’nın 30’uncu Başbakanı Scott Morrison eşi Jenny Morrison hemşiredir. 8 Ocak 1968 doğumlu olan  Morrison şu an 51 yaşında ve 2018’in Ağustos ayından bu yana Avustralya’nın First Lady’si ünvanını taşıyor. 

48