Dünyanın en zengin iş insanları ve servetleri

Dünyadaki bütün servetin yarısına dünya nüfusunu oluşturan insanların yüzde 1'i sahip. Servet piramidinin tepesinde milyarderler bulunmakta. Peki, bu milyarderler kim? Dünyanın en zengin insanları, hangi şirketlere sahip?

Listenin birinci sırasında Elon Musk yer alıyor. Güncel olarak 180 milyar dolar değerinde varlık sahibi olan Musk; Tesla, SpaceX, The Boring Company şirketlerinin en büyük paydaşı konumunda. Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Twitter'ı satın alarak sosyal medya platformunun da sahibi oldu.

111

İkinci Sırada ise 159 milyar dolarlık servetiyle Bernard Arnault bulunuyor. Fransa ve Avrupa'nın en zengin kişisi konumunda olan Arnault LVMH şirketler topluluğunun sahibi. Bu toplulukta Louis Vuitton, Gucci, Christian Dior gibi lüks tüketim ürünleri markaları bulunuyor. Arnault, kısa süreliğine “dünyanın en zengin insanı” ünvanını de elinde bulundurmuştu.

211

Üçüncü sırada ise Hindistanlı iş insanı Gautam Adani bulunuyor. 128 milyar dolarlık servetiyle Adani, Hindistan’ın en zengin iş insanı ünvanının da sahibi oluyor. Adani, kendi adını verdiği Adani Group’un sahibi. Bu şirket, Hindistan’daki en büyük liman işletmeleri şirketi.

 Dördüncü sırayı dünyanın en büyük şirketlerinden birinin sahibi olan Jeff Bezos alıyor. Amazon şirketini kurup dünya devlerinden biri haline getiren ve bir dönem dünyanın en zengin insanı olarak anılan Bezos, şu anda 117 milyar dolarlık bir servete sahip.


411