Jeff Bezos 5 yıl sonra dolar trilyoneri

Korona virüs salgını dünya çapında ekonomiyi durma noktasına getirir ve 1920'lerin Büyük Buhranı'ndan beri en büyük ekonomik krizin yaşanması beklenirken, ABD merkezli e-ticaret ve bulut bilişim şirketi Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos'un dünyanın ilk dolar trilyoneri olma yolunda ilerlediği hesaplandı.

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un 5 yıl içerisinde dolar trilyoneri olacağı iddia edildi. Comparisun tarafından yapılan Trilyon Dolar Kulübü başlıklı analize göre, Jeff Bezos'un serveti her yıl yüzde 34 artmaya devam ederse 2026 yılında ilk dolar trilyoneri kişi olması kaçınılmaz gözüküyor. 

The Washington Post gazetesinin de satın alan ve uzayla ilgili bir dizi yatırım yapan Bezos, yazılım-inceleme şirketi Comparisun'un öngörüsü tutar da 5 yıl sonra ilk dolar trilyoneri unvanını alırsa, 62 yaşında olacak.

Korona virüs krizi nedeniyle tüm dünya halkları işsizlik ve yoksulluk sorunuyla baş başa kalırken, Amazon çalışanları uzun zamandır köle işçi şartlarında çalıştırılmalarını protesto ediyor. Ama bu arada Bezos'un serveti 2020'de 28 milyar dolar artarak 143 milyar dolara ulaştı.

JEFF BEZOS KİMDİR?

Amazon ve bir dizi farklı alanlarda özel şirketler kuran Jeff Bezos yenilikçi ve girişimci kişiliği ile her zaman ön plana çıkıyor. Jeff Bezos genç yaşta adını dünyanın en zenginleri listesine yazdıran bir isim oldu. Birçok şirketin sahibi olan ünlü isim teknoloji ve ticari alanda birçok yenilik getirdi.

Asıl adı Jeffrey Preston Bezos olan Amerikalı teknoloji girişimcisi 12 Ocak 1964 yılında Albuquerque, New Mexico'da doğdu ve Houston, Teksas'ta büyüdü. Deha bir yatırımcı olan Bezos, Amazon.com, Inc kurucusu, CEO'su ve başkanıdır. Amazon.com onun yönetiminde dünyanın en büyük ve örnek alınan internet satışı şirketi oldu. Bu öncü hareketi nedeniyle Time Dergisi tarafından 1999'da Yılın Kişisi seçildi. Amazon.com haricinde havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin'in de kurucusu ve sahibi olan Bezos, 2013 yılında The Washington Post gazetesini satın aldı.

Jeff Bezos, 1986 yılında Princeton Üniversitesi'nin elektrik ve bilgisayar bilimi mühendisliğin bölümünden mezun oldu. 1986 yılından 1994'ün başlarına kadar Wall Street'te çeşitli alanlarda çalıştı. 1994'ün sonunda New York'tan Seattle'a doğru şehirler arası bir yolculuk sırasında Amazon'u kurdu. Şirket, çevrimiçi bir kitap mağazası olarak başladı ve o zamandan beri alanını video ve ses yayını, bulut bilişim ve yapay zeka da ek olmak üzere çeşitli e-ticaret ürünlerine ve hizmetlerine doğru genişletti.

 27 Temmuz 2017'de, toplam serveti $90,000,000,000'ı geçince yaşayan en zengin insan unvanını aldı. Serveti, 24 kasımda ilk kez $100,000,000,000'ı aştı. Forbes degisi, 6 Mart 2018'de, $112 milyar servetiyle Bezos'u dünyanın en zengin insanı olarak belirledi. Temmuz 2018'de net serveti $150 milyar'a yükseldikten sonra "modern tarihin en zengin insanı" statüsüne yükseldi.