Oxfam dünyanın en zengin 5 kişisinin servetini açıkladı

İngiltere'ye ait bir kuruluş olan Oxfam, 10 yıl içinde dünyadaki ilk trilyonerin var olacağını tahmin ediyor. Kuruluşun yayınladığı yeni rapor, yoksulların daha da yoksullaşırken dünyanın en zengin 5 kişisinin servetini ikiye katladığını belirledi.

Dünyanın en zengin beş kişisi, 2020'den bu yana servetlerini 405 milyar dolardan 869 milyar dolara çıkardı.

Bu beş kişi servetini iki kattan fazla artırırken, en yoksul kesimin serveti yüzde 60 oranında azaldı.

Zenginler; LVMH şirketinin sahibi Bernard Arnault, Amazon'dan Jeff Bezos, yatırımcı Warren Buffet, Oracle kurucu ortağı Larry Ellison ve Tesla CEO'su Elon Musk olarak belirlendi.

Oxfam'ın Eşitsizlik ve Küresel Kurumsal Güç hakkındaki raporu sonuçlandı. Yetkililer, mevcut eğilimler devam ederse yoksulluğun 229 yıl daha süreceğini aktardı.

İş dünyasından önemli isimlerin İsviçre'nin tatil kasabası Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu için bir araya geldiği bir dönemde bu veriler yayımlandı.

Rapor, dünyanın en büyük 10 şirketinden yedisinin CEO'su veya ana hissedarı olarak bir milyarderin bulunduğunu ortaya koydu.

Bu şirketlerin değeri 10,2 trilyon dolar olup, Afrika ve Latin Amerika'daki tüm ülkelerin toplam GSYİH'larından daha fazlasına eşdeğer olduğu belirlendi.

Newyork'ta bir araştırma enstitüsü Wealth X, aynı zamanda dünyanın en zengin yüzde 1'inin tüm küresel finansal varlıkların yüzde 43'üne sahip olduğunu da ortaya koydu.

"DÜNYANIN EN ZENGİNİ İLE EN YOKSULU ARASINDA BÜYÜK BİR FARK ORTAYA ÇIKTI"

Araştırmaya göre, dünya çapında insanlar güvencesiz ve güvensiz işlerde çoğunlukla yoksulluk maaşı karşılığında daha fazla ve daha uzun saatler çalışıyor. 

52 ülkede yaklaşık 800 milyon işçinin ortalama maaşları düştü. Bu işçiler son iki yılda toplam 1,5 trilyon dolar kaybetti. Bu oranın her işçi için neredeyse bir aylık ücret kaybına eşdeğer olduğu belirlendi.

Eşitsizliği ölçen Gini endeksi, küresel gelir eşitsizliğinin dünyadaki en yüksek eşitsizliğe sahip ülke olan Güney Afrika ile karşılaştırılabilir düzeyde olduğunu ortaya çıkardı.

Oxfam'ın geçici İcra Kurulu Başkanı Aleema Shivji'nin basına yaptığı bir açıklamada, "Bu aşırılıklar yeni norm olarak kabul edilemez, dünya bir on yıl daha bölünmeyi kaldıramaz. En fakir ülkelerdeki aşırı yoksulluk hala salgın öncesine göre daha yüksek, ancak az sayıda süper zengin adam önümüzdeki on yıl içinde dünyanın ilk trilyoneri olmak için yarışıyor" ifadelerini kullandı.

Aleema Shivji, "Zenginlerle geri kalanlar arasındaki giderek genişleyen uçurum tesadüfi ya da kaçınılmaz değil. Yüz milyonlarca insan yoksulluk içinde yaşarken, dünya çapındaki hükümetler, bu çarpık zenginlik yoğunlaşmasını mümkün kılan ve teşvik eden kasıtlı siyasi seçimler yapıyor. Hepimizin işine yarayacak daha adil bir ekonomi mümkün. İhtiyaç duyulan şey, sadece ayrıcalıklı olanlar için değil, herkes için daha adil vergilendirme ve destek sağlayan uyumlu politikalardır" şeklinde konuştu.

Son üç yılda dünyadaki zenginlerin sayısında hızlı bir artış yaşandı. Milyarderler 2020'ye göre 3,3 trilyon dolar daha zengin oldu ve servetleri enflasyon oranına kıyasla üç kat daha hızlı arttı.

En zengin beş kişinin serveti yüzde 114 arttı. Bu arada en yoksul 4,77 milyar insanın (yüzde 60) serveti reel olarak yüzde 0,2 düştü.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'na göre; 2023 yılında Afrika'daki ekonomilerin toplam GSYH'si 2 milyar 867 milyar dolar, Latin Amerika ve Karayipler'deki ülkelerink ise 6 milyar 517 milyar dolar olarak belirlendi.

Wealth X'in verilerini kullanan Oxfam, en zengin yüzde 1'in tüm küresel finansal varlıkların yüzde 43'üne sahip olduğunu buldu. 

Orta Doğu'da en zengin yüzde 1'lik kesim servetin yüzde 48'ini elinde tutuyor. Asya'da en zengin yüzde 1'lik kesim, servetin yüzde 50'sine sahip. Avrupa'da en zengin yüzde 1'lik kesimin serveti yüzde 47 olarak belirlendi.