Dünyanın en kârlı şirketleri

Dünyanın en karlı şirketleri dünya genelindeki faaliyetlerine göre günden güne değişmektedir. Özellikle petrol, bankacılık, teknoloji başlıkları altında yer alan şirketler, dünyanın en çok kar eden şirketleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu yıl yine başlıklar değişmedi. Suudi Arabistan devlet petrol şirketi Saudi Aramco, dünyanın en çok kar elde eden şirketi ilan edildi. Uzmanlara göre Suudi şirketin geçen yılki net karı 111.1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Saudi Aramco, Moody’s ve Fitch’in sıralamasında lider konumunda yer alıyor. Geçen yıl 59.5 milyar dolar kar eden Apple ve 35.1 milyar dolarlık kar sağlayan Samsung ise sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Saudi Aramco’nun net karı, Apple, Google и Exxon Mobil’in toplamda elde ettikleri kar rakamını aşıyor.

 1) Saudi Aramco (111.1 milyar dolar)

Saudi Aramco veya resmi adıyla Saudi Arabian Oil Company, Suudi Arabistan'nın ulusal petrol ve doğalgaz şirketidir. Şirket ilk olarak Kral Abdülaziz İbn-i el-Suud ve ABD Başkanı Franklin Roosevelt tarafından ortak olarak kurulmuştur. SABIC, 50’den fazla ülkede faaliyet gösterirken, 33 bin çalışanı bulunuyor. Net geliri 5.7 milyar dolar olan şirketin yıllık ürün satışı 45 milyar dolar iken, toplam değeri 85 milyar dolar.

 2) Apple (53 milyar dolar)

Elde ettiği gelir açısından dünyanın en büyük, telefon üretimi açısından ise dünyanın ikinci en büyük  bilişim şirketi olan apple,  dünya genelinde toplam 115,000 çalışana istihdam sağlamaktadır. Merkezi  San Francisco olan şirketin  merkezinde çalışanlar, yıllık ortalama 125,000 dolar kazanmaktadır. Şirket, 2012 yılında günde 340,000 iPhone satışına ulaşmıştır. Dakikada 300,000 dolar kazanmaktadır. Şirketin kurucu ortağı olan Steve Wozniak, kendi payını zamanında 800 dolar karşılığında satmıştır. Eğer satmasaydı payı bugün 35 milyar dolar değerinde olacaktı. Apple şirketindeki nakit akışı, ABD hazinesininkinden çok daha yüksektir. Bugün Apple markasının değeri 118.9 milyar dolardır ve bu miktar, markayı dünyanın en değerlisi yapmaktadır.

3) Samsung (39.9 milyar dolar)

Lee Byung-Chul tarafından, 1938 yılında kurulmuş olan Güney Kore merkezli bir şirkettir. Samsung esasen birçok farklı şirketin birleşiminden meydana gelen bir şirkettir ve bu şirketlerden en önemlisi ve öncü olan Samsung elektroniktir. Günümüzde Samsung elektronik ürünleriyle ülkemizde de satışta bulunan dünyaca ünlü en popüler elektronik ürünleri üreticilerinden biridir.

4) JP Morgan&Chase (32.5 milyar dolar)

ABD merkezli olan banka JP Morgan, 2000 yılında ise Chase Manhattan Corporation’un birleşimiyle JP Morgan Chase & Co adını almıştır.

100’den fazla ülkede dünyanın en önemli şirketleri, hükümetler ve kurumlara finansal hizmetler alanında çözümler sunan JP Morgan, alanında bir dünya lideridir. Global erişim ve uzmanlık ekonomileri de dahil olmak üzere pek çok kaynak kullanarak yerel topluluklar, çalışanlar için de gönüllü faaliyetler yürütür.

JP Morgan yatırım bankacılığı, piyasalar ve yatırımcı hizmetleri, hazine hizmetleri, yatırım yönetimi, özel bankacılık, varlık yönetimi ve ticari bankacılık alanlarında çözümler üretir.

Dünyanın en büyük kurumsal müşterilerine ve kurumsal yatırımcılara hizmet veren JP Morgan araştırma, analitik, yürütme ve yatırımcı hizmetleri ile yatırım döngüsünü destekler.

 5) Alphabet (30.7 milyar dolar)

Alphabet, basitçe açıklamak gerekirse aralarında en büyüğünün Google olduğu birçok şirketin bir araya geldiği bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bildiğimiz Google'ı da biraz küçülten yeni yapılanma sayesinde kan şekeri ölçen lens gibi internet temelli bir şirket olan Google'ın alanının biraz dışında kalabilecek yapılanmalar Alphabet'in altında ayrı birer şirket olacaklar. Bu sayede Larry Page ve Sergey Brin, yeni yönetim ekipleri ile birlikte tüm şirketleri çok daha iyi ve verimli bir şekilde yönetmeyi, herkesin tam verimli şekilde kendi alanı ile ilgilenmesini hedefliyorlar.

6) Shell (23.4 milyar dolar)

Türkiye’de 1923’ten bu yana faaliyet gösteren Shell, enerji alanında sektöre yeniliklerle, yüksek standartlarla liderlik etmek ve ekonomiye katkıda bulunmak için çalışmaya devam ediyor. Değer yaratan inovatif ürünleri ve üstün müşteri deneyimiyle, Türkiye’nin önde gelen, rekabetçi ve inovatif entegre enerji şirketi olan Shell Türkiye, küresel alandaki hizmet deneyimini ve ürün yelpazesindeki inovasyon ve gelişmeleri, dünya ile aynı anda Türkiye’deki müşterilerine sunmaktadır. Shell Türkiye ayrıca; sağlık, emniyet ve çevre konularındaki küresel deneyimini, teknik, teknolojik birikimi ve Ar-Ge projeleri sonucunda elde ettiği tecrübesini toplum ile paylaşıyor.

Shell, Türkiye’de; “Perakende Satışlar”, “Madeni Yağlar Üretim ve Pazarlama”, “Ticari Filo”, “Toptan Akaryakıt”, “Enerji ve Gaz”, “Doğalgaz ve Petrol Arama”, “Havacılık Satışları”, “Kimya Satışları” ve “Denizcilik Satışları” alanlarında faaliyet göstermektedir. Shell, Türkiye’de Shell & Turcas Petrol A.Ş çalışanları dahil olmak üzere 800’ü aşkın doğrudan çalışanının yanı sıra yurt geneline yayılmış istasyonlarıyla 15.000’in üzerinde çalışana istihdam sağlıyor.

7) ExxonMobil (20.8 milyar dolar)

Exxon Mobil Corporation ya da ExxonMobil, Amerikan çok uluslu petrol ve doğal gaz şirketi. Şirketin ana merkezi Irving, Texas, ABD'de bulunmaktadır. Dünyadaki en büyük petro kimya şirketlerinden biri olan ExxonMobil Chemical ExxonMobil Corporation’un bir parçasıdır.

ExxonMobil Corporation, John D. Rockefeller’in 1870 yılında kurulan “Standard Oil Company” adlı şirketinin soyundan gelmektedir. ExxonMobil 1999 yılında Exxon ve Mobil şirketlerinin birleşmesiyle oluşturulmuştur.

ExxonMobil Chemical geniş oranda petro-kimya ürünleri imal etmektedir. ExxonMobil, en büyük olefin (etilen ve propilen) ve polyolefin (polietilen ve polipropilen) üreticilerinden birisidir.