Buralara girmek imkansız! Dünyanın en iyi korunan gizemli yerleri...

Dünya üzerinde çok iyi korunan bazı yerler olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, dünyanın en korunaklı mekanları haline gelen bu yerler nerede ve neden bu kadar ciddi şekilde korunuyor? İşte detaylar…

Günümüzde dünyanın birçok yerine seyahat etmek mümkün.

Ancak öyle yerler var ki…

Tüm dünya vatandaşlarının girmesi yasak. İçinde sır gibi saklanan bilgilerin olduğu bu yerlerden bazılarına sadece dünyanın sayılı zenginleri girebiliyor. 

Peki, dünyanın en korunaklı mekanları haline gelen bu yerler nerede ve neden bu kadar ciddi şekilde korunuyor? 

İşte, istesek de seyahat edemeyeceğimiz, dünyanın en iyi korunan o mekanları…

114

● HavenCo Limited

İngiltere'nin güneydoğusundaki Suffolk sahilinden yaklaşık altı mil uzaklıkta olan bu yeri çoğu insan duymamış bile olabilir çünkü bu yere ulaşmak neredeyse imkansız. Ultra güvenli bir dijital veri kalesi olan HavenCo'da ne korunduğunu içinde çalışanlar dışında kimse bilmiyor. 

214

● Cheyenne Dağı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Colorado eyaletinde yer alan bu dağ kompleksi, 1950’lerin Soğuk Savaş döneminde harekat üssü olarak kullanıldı ve hala ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Peterson-Schriever garnizonu tarafından korunuyor. 

● Fort Nox 

ABD’nin Kentucky eyaletindeki bir askeri üs olan Fort Knox, ülkenin altın rezervinin yarısından fazlasını içinde barındırıyor. Ayrıca 10 milyar dolar değerinde altına ev sahipliği yapan Fort Knox, ABD ordusu tarafından korunuyor. 

414