Dünyanın en hızlı bilgisayarı koronavirüse karşı

Japon üretimi süper bilgisayar "Fugaku", TOP500 listesinde saniyede 415 petaflop hızıyla dünyanın en hızlı bilgisayarı seçildi. Japon yetkililer, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olan Fugaku'nun koronavirüs araştırmalarına başladığını açıkladı. Bilgisayar, ofis alanlarında ve kalabalık trenlerde zerreciklerin nasıl yayıldığını anlamaya yönelik bir simülasyon üzerinde çalışıyor. Yetkililere göre Fugaku, eni tip koronavirüse karşı aşı ve ilaç üretimi çalışmalarında kullanılabilecek.

Japon yetkililer, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Fugaku'nun koronavirüs araştırmalarına başladığını açıkladı. Bilgisayar, ofis alanlarında ve kalabalık trenlerde zerreciklerin nasıl yayıldığını anlamaya yönelik bir simülasyon üzerinde çalışıyor.

Bilgisayarın gelecek yıl tam kapasite çalışmaya başlamasıyla virüs için etkili tedavi yöntemleri üzerinde yoğunlaşacağı belirtiliyor. 

Dünyanın en hızlısı, süper bilgisayar Fugaku kapasitesini potansiyel Covid-19 tedavisini bulmak için kullanıyor. Japon ürünü makine saniyede 415 katrilyon işlem yapabiliyor.

 Devlet desteğiyle altı yılda geliştirilen Fugaku, 150 bin yüksek performanslı işlemciye sahip ve haftada binlerce maddeyi test edebiliyor.

Fugaku, geçen hafta ABD firması IBM'in Summit adlı süper bilgisayarının işlem kapasitesini 2,8 kat aşarak dünyanın en hızlı süper bilgisayarı unvanını almıştı.

İki yılda bir yayımlanan 500 bilgisayarlık listede Summit dört kez ilk kez sırada yer almıştı. Fugaku ise bu alandaki Çin-ABD hakimiyetini kırarak 11 yıl sonra yeniden Japonya'yı birinciliğe yerleştirmişti. Oda büyüklüğündeki bilgisayarı, Japon teknoloji şirketi Fujitsu ve devlet destekli Riken Enstitüsü Kobe kentinde altı yılda geliştirdi.

 Fukagu, Japonca'da Fuji Dağı'nın bir diğer söylenişi

Saniyede 415 katrilyon işlem gücü Fugaku'nun performansı 415.53 petaflop olarak ölçüldü.
Tennessee'deki Oak Ridge Laboratuvarı'nda kurulu Summit'in işlem gücü ise 148.6 petaflop.

Bir petaflop saniyede bir katrilyon işlem kapasitesini ifade ediyor. Ortalama bir bilgisayardan 1000 kat daha hızlı olan bilgisayarlara süper bilgisayar deniyor. En hızlı süper bilgisayarlar listesinde üçüncü sırada yine IBM'e ait başka bir sistem yer alırken, dördüncü ve beşinci sırada Çin bilgisayarları var.

Fugaku'nun Graph500, HPCG ve HPL-AI listelerinde de birinci sırada yer aldığı belirtiliyor.

Önümüzdeki seneye kadar tam kapasite çalışmayacak olmasına rağmen uzmanlar, Fugaku’nun henüz klinik deney aşamasına geçmemiş olanlar da dahil yaklaşık 2 bin mevcut ilaç arasından Covid-19 tedavisini bulmada yardımcı olacağını umuyor.