Dünyanın en güvenli şehirleri belli oldu!

Dünya şehirlerini suç işlenme oranlarına göre sıralayan araştırma firması Numbeo, 2020'nin en güvenli şehirlerini açıkladı. Bu listeye göre dünyanın en güvenli şehrinin BAE'nin başkenti Abu Dabi oldu. Listede Türkiye'den de 6 şehir var.

Şehirlerle ilgili yaptığı araştırmalarla tanınan Numbeo şirketi, 2020 yılında dünyanın en güvenli şehirlerini açıkladı. Listede Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi üst üste beşinci kez ilk sırada yer alırken Türkiye’den Eskişehir ilk 10’da yer alarak en güvenli 8’nci şehir oldu. Listenin sonunda Venezuela'nın başkenti Karakas bulunurken Antalya 61’nci, İzmir 77’nci, başkent Ankara 182’nci, İstanbul ise 263’ncü oldu. Listede Avrupa’nın önemli başkentlerinden Paris ise 312’nci oldu.

Suç oranlarına bakılarak hazırlanan en güvenli şehir raporunda 2’nci sırada Katar’ın başkenti Doha yer alırken listede son sırada Venezuela'nın başkenti Karakas bulunuyor. Dünyanın turizm destinasyonlarının başında gelen Fransa’nın şehirleri ise listede gerilerde kaldı. Ünlü turizm şehri Nice 59 puanla 194’ncü sırada yer alırken Paris 46,7 puanla 312’nci sırada.

En tehlikeli şehirler sıralamasının ilk 10'unda Brezilya ve Güney Afrika'dan üçer kent bulunuyor. Listede Güney Afrika’dan turistlerin uğrak noktalarından Johannesburg en tehlikeli şehirler sıralamasında 5’nci sırada yer alırken, Brezilya’dan Rio de Janeiro 10’ncu sırada yer alıyor.

İŞTE DÜNYANIN EN GÜVENLİ ŞEHİRLERİ

1 – ABU DABİ-BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

2 – DOHA-KATAR

3 -TAİPEİ, TAYVAN

4 - QUEBEC, KANADA

5 - ZÜRİH, İSVİÇRE

7 - DUBAİ, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

8 - ESKİŞEHİR, TÜRKİYE

9 - MÜNİH, ALMANYA

10 - TRİESTE, İTALYA

61 - ANTALYA

77 - İZMİR

182 - ANKARA

263 - İSTANBUL

221 - BORDEAUX

239 - LYON

312 - PARİS