Dünya’nın en eski maddesi keşfedildi

Bilim insanları, 50 yıl önce Avustralya'ya düşen bir meteorda dünyanın şu ana kadar bulunan en eski katı maddesini keşfetti. Maddenin tam 7 milyar yaşında olduğu tespit edildi.

Yarım asırdır Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Chicago kentindeki Feild Museum'da tutulan meteor üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda yeni bir madde keşfedildi. ABD’li ve İsveçli bilim insanları, keşfettikleri maddenin 1969 yılında Avustralya'ya düşen bir meteorda bulunduğunu açıklandı.

Çalışmalar sonucunda ulaşılan keşifle ilgili ayrıntılar Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dergisinde yayımlandı.

Müzenin araştırmacıları arasında yer alan Philipp Heck, meteorun içinde bulunan yıldız tozunun parçası olan tanecikleri inceledi. Heck, Güneş Sistemi öncesi dönemden kalan bu tanecikler için "Bunlar, gerçek yıldız tozu. Yıldızlardan kalan katı numuneler" ifadesini kullandı. Feild Museum araştırmacıları daha önce meteordaki sadece 20 taneciğin yaşını belirleyebilmişti.

YILDIZ TOZUNUN YAŞI NASIL BELİRLENDİ?

Ancak araştırmacılar geliştirdikleri yeni bir yöntemle, mikroskobik boyuttaki 40 farklı taneciğin daha yaşını tespit etti. Bilim insanları, buldukları yıldız tozunun yaşını tespit etmek için uzay boşluğunda ne kadar uzun süre kozmik ışınlara maruz kaldığını inceledi.

Güneş, 4,6 milyar; Dünya ise 4,5 milyar yıl önce oluştu. Bugüne kadar bulunan bu tarz parçacıkların yaşı genellikle 4,6 ile 4,9 milyar yıl aralığında çıkıyordu. 

Önceki taneciklere göre daha yaşlı olan bu taneciklerin yaşlarının bu aralıklar arasında değiştiği açıklandı. Söz konusu yıllar, yıldızların parçalanmaya başladığı döneme tekabül ediyor. İncelenen tipteki yıldızların 2-2,5 milyar yıl yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda, keşfedilen yıldız tozlarının yaşı 7 milyara kadar çıkıyor.

Müzenin araştırma ekibinde yer alan Heck, “Bunlar bulunan en eski katı maddeler. Bize galaksimizdeki yıldızların nasıl oluştuğu konusunda fikir verecekler" dedi. Araştırmacılar, aynı metodu diğer meteorlar üzerinde de denemeyi planlıyor.

Uzmanlara göre, bu Güneş öncesi dönem ile ilgili bilim dünyasına önemli bulgular sunabilir.