Dünyanın en değerli para birimleri

Küresel ekonomideki dalgalanmalar nedeniyle ülkelerin para birimleri çok fazla etkilenmeye başladı. İlk sırada Kuveyt Dinarı, son sırada ise İran Riyali yer alırken ülkelerin para birimlerinin Türk Lirası karşısındaki değeri merak edilen konulardan oldu.

Dünyanın en değersiz para birimi olan 1 İran riyali, 0,00018 Türk Lirası’na denk gelmektedir. Vietnam dongu ve Endonezya rupisi de İran riyalini takip etmektedir. Türk Lirası ise listeye göre, 193 ülke arasında 38. Sırada bulunmaktadır. Listede, dünyanın en değerli para birimlerinin ilk dört sırasında Arap Yarımadası’nda yer alan ülkenin olması dikkat çekici bir özellik olarak öne çıktı.

111

Kuveyt Dinarı

Kuveyt dinarı ya da sadece dinar, Kuveyt’te kullanılan para birimidir. Kuveyt Merkez Bankası tarafından dağıtılan dinarın alt birimi fils ve bir dinar, bin tane filse bölünür. Şimdiki kura göre; 19,67 Türk Lirası’na gelen Kuveyt dinarı, dünyanın en değerli para birimidir.

Dünyanın en değerli para biriminin dinar olmasının nedeni, Kuveyt’in en büyük petrol üreticilerinden biri olmasından kaynaklanıyor. Kuveyt’teki petrolün ödemelerinin sadece dinarla yapılabilmesi nedeniyle, bütün dünya dinar satın alıyor ve ödemelerini aldığı bu parayla yapıyor. Bu sayede Kuveyt dinarı ülkede kalıyor ve dünyaya satılan para üzerinden döviz kârı oluyor. Satılan para Euro/Dolar olarak ödendiği için döviz rezervi de büyüyor.

211

Bahreyn Dinarı

Bahreyn dinarı, Bahreyn’de kullanılan para birimidir. Bahreyn Merkez Bankası tarafından dağıtılan dinarın alt birimi fils ve bir dinar, bin tane filse bölünür. Şimdiki kura göre; 15,87 Türk Lirası’na gelen Bahreyn dinarı, dünyanın en değerli ikinci para birimidir.

Umman Riyali

Umman riyali ya da sadece riyal, Umman’da kullanılan resmi para birimidir. Umman Merkez Bankası tarafından dağıtılan riyalin alt birimi baisa ve bir tane riyal, bin tane baisaya bölünür. Şimdiki kura göre; 15,54 Türk Lirası’na gelen Umman riyali, dünyanın en değerli üçüncü para birimidir.

411