Dünya’nın en büyük güneş enerjisi santrali BAE’de

Birleşik Arap Emirliği, dünyanın tek bir alana kurulu olan en büyük güneş enerjisi santralini geçtiğimiz günlerde hayata geçirdi. ‘’Noor Abu Dhabi’’ adlı dev enerji santrali, yaklaşık 90 bin haneye enerji sağlayabilecek.

Dünya’nın en büyük güneş enerjisi santrali BAE’de

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) petrol zengini bir ülke olabilir ancak zenginliğinin yanına yeni bir zenginlik daha ekledi ve dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali projesine imza attı. Noor Abu Dhabi olarak adlandırılan santral, Emirate Water and Electricity Company (EWEC), elektrik ve sular idaresi şirketi ile birlikte dünyanın en büyük bağımsız güneş enerjisi projesi olarak faaliyete geçirildi. Projeyi tamamen ülkeye bağlı olan Emirlik Su ve Elektrik Şirketi yönetiyor. Bu projenin en yakın rakibinin ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de bulanan Solar Star adlı santral olduğu biliniyor.

Çok sayıda uzmanın uzun süre üzerinde çalıştığı proje Birleşik Arap Emirlikleri için oldukça önemli, ülke dışa bağımlılığı minimum seviyeye indirmek istiyor. BAE’nin enerji santrali hakkında yaptığı bir açıklamaya göre, santralin sahip olduğu 3.2 milyon güneş panelinin yaklaşık 90.000 haneye enerji sağlayacağı ve ülkenin yıllık CO2 emisyon oranını 1 milyon tona kadar azalacağı belirtilmiş. Emirlik, bu oranın yaklaşık 200 bin arabayı yollardan çekmeye eşdeğer olduğunu vurguluyor. Noor Abu Dhabi‘de yer alan güneş panelleri yaklaşık 1,2 gigawatt (GW) elektrik üretecek. Bu santral 569 MW’lık enerji üretimiyle yeni santralin yarısı oranında enerji sunabiliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin son teknolojiyle geliştirmiş olduğu bu güneş santralini aynı zamanda bir halkla ilişkiler aracı olarak kullanmak istediği de biliniyor. 1.18 gigawatt maksimum güç kapasitesine sahip olan bu santral, sadece birden fazla projenin aynı alanı paylaştığı güneş parkları tarafından geçilebiliyor. Santralın gaz salınımlarına somut etkilerinin bulunmasına rağmen, Birleşik Arap Emirlikleri hala büyük oranda fosil yakıtlarına bağlı kalmayı sürdürüyor. Yakın zamanda pazarın dengelenmesi için petrol üretiminin azaltılması konuşulmuştu. Her ne olursa olsun, bu güneş enerji santralı önemli bir adım olma özelliğini taşıyor.

BAE’nin yakın gelecekte de 2.6 gigawatt’lık bir başka güneş enerjisi projesine başlayacağı ve bu projenin Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde olacağı belirtiliyor. Mekke’de açılacak 2.6 gigawatt kapasiteli bu güneş enerjisi santrali için anlaşma sağladığı bile söyleniyor. Arap bölgesi giderek daha fazla oranda gezegen dostu bir bölge haline geliyor. Üstelik bunu petrol gibi, kendileri için daha ucuz ve zahmetsiz bir kaynak varken yapıyor. BAE’nin İklim Değişikliği ve Çevre Bakanı Thani Al Zeyoudi bu kapsamda yaptığı açıklamada, “Kurulan ve üzerine çalışılan santraller, yenilenebilir enerji sektörü için önemli  katkı sağlayacak.” ifadelerini kullanmış.

Petrol zengini ülke, bu projeyi fosil atık salınımı azaltmak amacıyla geliştirdiğini söylüyor ancak ülkenin tek enerji kaynağının petrol olmaması için bu santrali kurduğu düşünülüyor. Bu projele yaklaşık 90 bin kişiye enerjiden sağlanacağı açıklanıyor. Karbondioksit salınımını 1 yıl içinde 1 milyon metrik ton azaltacağı düşünülen projenin, 200 bin otomobilin trafikten çıkmasına denk olduğu söyleniyor. Yine de bu proje önemli bir gelişme olarak gösteriliyor. Çünkü dünyanın en büyük güneş enerjisi üretme projesi olduğu için rakipleri de yakında ortaya çıkacak. Bu nedenle dolaylı yoldan aslında güneş enerjisinin kullanımında bir artış bekleniyor.

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali ise 50MW’lık kurulu gücüyle Kayseri OSB Güneş Enerjisi Santrali olarak dikkat çekiyor. Enerji Bakanlığı verilerine göre Türkiye’nin 2018 yılı güneş enerjisi kurulu gücü (bir elektrik santralinin karşılayabileceği, bir elektrik şebekesinin taşıyabileceği, bir tesisatın kaldırabileceği maksimum kapasite) 5.063 MW olarak gerçekleşmiş.