Dünyanın en dikkat çeken devlet sarayları hangileri?

Dünya üzerindeki pek çok ülkede, devlet işleri saraylardan yönetiliyor. Peki, dünyada en çok ön plana çıkan devlet sarayları hangileri?

BUCKINGHAM SARAYI


Buckingham Sarayı, Birleşik Krallık hükümdarlarının yönetim merkezi. Birleşik Krallık hükümdarları devleti yönetirken, aynı zamanda başkent Londra’da burada ikamet ediyor. Westminster şehrinde bulunan sarayda, yabancı devlet insanları ağırlanıyor

 

111

BEYAZ SARAY

Amerika Birleşik Devletleri devlet başkanlarının Washington’da bulunan resmi ikametgâhı olan Beyaz Saray, İngilizcede “Beyaz Ev” olarak adlandırılıyor. Başkent Washington’daki en önemli yapı olan Beyaz Saray, mütevazi yapısı ile dikkat çekiyor.

211

KREMLİN SARAYI

Kremlin kelimesi Rusça olarak “kale”, “hisar”, “şato” anlamlarına geliyor. Birçok tarihi Rus kentinin merkezinde, Kremlin adı verilen yapılar bulunuyor. Ancak en ön plana çıkanı Moskova Kremlini. Devrim öncesinde Rus çarlarının ikametgâhı olan Kremlin Sarayı, günümüzde Rusya’nın devlet işlerinin yürütüldüğü yer olarak biliniyor.


ELYSEE SARAYI

Paris’in merkezinde bulunan Elysee Sarayı, aynı zamanda Fransa Cumhurbaşkanı’nın da resmi adresi. Sen Nehri’nin kuzeyinde kalan Elysee Sarayı, 1718-1722 yılları arasında mimar Armand-Claude Mollet planlarına göre inşa edilmiştir.


411