Bilim İnsanlarından karamsar öngörü: Dünyanın bir bölümü sular altında kalacak!

ABD’li araştırmacıların Antarktika'daki buz tabakalarının yaklaşık yüzde 60'ının iklim değişikliği nedeniyle kırılma tehlikesi altında olduğunu açıklamasının ardından felaket senaryoları yazılıp çizilmeye başlandı. Fütüristlerin gelecekte dünyanın büyük bölümünün sular altında kalacağı öngörüleri, bu kez bilim insanları tarafından dile getirildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de Columbia Üniversitesi tarafından yapılan çalışmaya göre, Antarktika'daki buz tabakalarının yaklaşık yüzde  60'ı  küresel ısınma nedeniyle kırılmanın eşiğinde bulunuyor. Bu durum ise, Antarktika buzul seviyesinin azalmasını ve deniz seviyesinin yükselme riskini beraberinde getiriyor. Araştırmacılar Antarktika'daki bu sahanlığının yüzen uzantılarının, buzun okyanusa akışını yavaşlatmaya yardımcı olduğu, ancak tabakaların çökmesi durumda, eriyen buzulların okyanuslara akışının hızlanacağını açıkladı.

Bilim insanları, Antarktika’daki buz sahanlığının okyanus akışını yavaşlattığını, ancak tabakaların çökmesiyle deniz seviyesinde yükselme olacağını ve kıyılarda bulunan pek çok yerleşim alanın sular altında kalabileceğini belirtti.

ONLARCA YILLIK BİR SÜRECİN ARDINDAN OLUŞTU

Nature dergisinde yayınlanan araştırma kapsamında,  potansiyel olarak buz tabakasının çökmesinin tetiklendiği  "hidrofraktüre" duyarlı alanlar haritalandı. Araştırmacılar, bu sürecin daha önceki çalışmalarda tahmin edilenden daha kısa sürede daha fazla Antarktika buzulunun kaybedilebileceği konusunda uyardı. Söz konusu çalışma, bilim adamlarının  Dünya'nın 1994'ten beri yüzeyinden 28 triyon ton buz kaybettiğine dair son açıklamasının ardından geldi.

Hidrofraktür olayı,  yalnızca buz tabakasının yüzeyi eriyik su ile doluysa meydana geliyor. Büyük eriyik su havuzları, Antarktika'nın birçok bölgesinde onlarca yıldır bir buz tabakasının çökmesine neden olmadan var oldu çünkü suyun yüzey çatlaklarına akışı yavaş veya yeniden donuyor. Bu kapsamda, Columbia Üniversitesi'ndeki Dünya Enstitüsü'nden Ching-Yao Lai ve meslektaşları, Antarktika buz sahanlığının yüzde  60'ının hem okyanusa buz akışını yavaşlattığını hem de kırılmaya açık olduğunu tespit etti. Buzlardaki kırıklar uydu görüntüleriyle açığa çıkarıldı. 

YÜZYILIN SONUNDA DENİZ SEVİYESİNİN 1 METRE YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

Araştırmacılar, söz konusu kırılmalar nedeniyle deniz seviyesinin yüzyılın sonunda bir metre yükselebileceğini ve bu durumun su seviyesinin alçak olduğu alanların sular altında kalmasına ve çeşitli ekolojk problemleri beraberinde getirebileceğini açıkladı.

Araştırmacı, kaşif ve okyanus koruyucusu Philippe Cousteau ise, karamsar bir öngörüde bulundu ve Antarktika’da yaşayan penguenlerin iklim değişikliklerinden dolayı günümüz çocukları hala hayattayken yok olacaklarını söyledi. 

Cousteau, “Bu yıl Antarktika'daki en sıcak yıllardan biriydi, hava ısısı +20 Santigrattı. Böyle bir hava Kaliforniya için iyi, ancak bu Güney Kutbu için geçerli değil. Hayvanlara gelince, küçük bir çocuğumuz, bir kızımız var ve Antarktika'daki penguenler, o hala hayattayken ortadan kaybolacak. Belki de bazı türleri Arjantin’de kalabilir, fakat Antarktika'dakiler yok olacak” açıklamasında bulundu.