Ülkelerinde üstlendikleri rollerle adını dünyaya duyuran kadın siyasetçiler

Dünyadaki çeşitli mevkilerde bulunan birçok kadın lider var. İtalya'da Başbakan Giorgia Meloni, Slovakya'da Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova, Belarus'ta muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya. Peki, diğer ülkelerde kimler var?

İngiltere Eski Başbakanı Liz Truss, 5 Eylül'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin lideri seçildi, 6 Eylül'de de başbakan olarak atandı. “Bu ülkeye hizmet etmek için seçilmiş olduğum için istifa etmeyeceğim” diyen Liz Truss, 20 Ekim’de Kral III. Charles’a istifasını sundu. Truss böylece İngiltere'nin tarihinde en kısa süre görevde kalan başbakan oldu.

117

Belarus’ta muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya, 28 Şubat’ta Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimine destek vermesi nedeniyle kendisini 'Belarus'un ulusal lideri' ilan etti. Tikhanovskaya Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Lukaşenko, ülkemizi Ukrayna'yı işgal harekatının bir parçası yaparak ihanet etti. Bu nedenle, ülkemizin egemenliğini ve bağımsızlığını korumak ve onu güvenlik görüşmelerinde temsil etmek için kendimi Belarus ulusal lideri ilan ediyorum" dedi. Svetlana Tikhanovskaya, eşi Siarhei Tikhanovskaya'nın cumhurbaşkanlığı adaylığını açıkladıktan iki gün sonra tutuklanmasının ardından kendisi aday olarak Lukaşenko'nun rakibi olmuştu. Hileli olduğu iddia edilen seçimlerden Aleksandr Lukaşenko galip çıkmıştı. Tikhanovskaya, Lukaşenko'nun muhalif siyasetçilere baskılarını artırması üzerine Litvanya'ya kaçmıştı.


217

Kamala Harris Amerika tarihindeki ilk Afro-amerikan ve kadın başkan yardımcısıdır. Kamala Harris, Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden tarafından yardımcı olarak seçildi. Harris, 2010-2014 yılları arasında California eyaletinin Adalet Bakanlığı görevinde bulundu, 2016'da Demokrat Parti'den California Senatörü olarak seçildi. 2020 başkanlık seçimleri için Demokrat Parti aday adayı oldu. Ancak Aralık 2019'da başkanlık adaylığı kampanyasına son verdi. Kamala Harris Mart 2020'de de Joe Biden'a destek verdiğini duyurdu.

Fransa'da aşırı sağcı siyasetçi olarak bilinen Marine Le Pen, 2004-2017 yılları arasında Avrupa Parlamentosu’nda milletvekili olarak görev yaptı. Marine Le Pen, 2017 Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kaldı ve Emmanuel Macron karşısında ikinci turda yüzde 33,9 oy aldı. 2022 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yine ikinci tura kaldı ve Emmanuel Macron karşısında ikinci turda yüzde 41,5 oy aldı.


417