Antarktika'da 60 milyon balıktan oluşan koloni keşfedildi

Antarktika'nın buzla kaplı Weddell Denizi'nde 60 milyon balıktan oluşan bir üreme kolonisi keşfedildi. Keşfedilen koloni bilim insanları tarafından ilk kez görüntülendi.

Grönland'ın kuzeydoğusunda bulunan Weddell Denizi'nde keşfedilen ve 60 milyon buz balığından oluşan kolonisi, dünyanın bilinen en büyük üreme alanı olarak kaydedildi. 

Malta büyüklüğünde alanı kapsayan ve daha önce bilinmeyen bir ekosisteme sahip olan alan, büyüleyici bir keşif olarak nitelendirildi. 

Weddell Denizi

 

Dünyanın bilinen en büyük alanı olduğuna inanılan geniş koloni, şeffaf bir kafatasına ve şeffaf kana sahip olağanüstü buz balıklarına (Neopagetopsis ionah) ev sahipliği yapıyor. Buz balıkları, kırmızı kan hücrelerine sahip olmayan tek omurgalı olarak biliniyor. 

Düşük sıcaklıklarda hayatta kalabilmek için şeffaf kanında bu kristallerinin büyümesini engelleyen bir antifriz proteini bulunan buz balıkları, Alman kutup araştırma gemisi Polarstern tarafından keşfedildi. 

Gemiye monte edilen özel bir kamera sistemi ile görüntü alan bilim insanları, okyanus akıntılarına odaklandıkları sırada yuvaları keşfetmelerini 'sürpriz' olarak değerlendirdi. 

Araştırmacılardan Autun Purser, "Dört saat boyunca balık yuvasından sonra balık yuvası gördük ve bu süre zarfında deniz tabanının belki altı kilometresini (3,7 mil) görüntüledik" dedi. 

Current Biology dergisinde yayınlanan araştırmayı yorumlayan Purser, "15 yıllık bir okyanus bilimcisi olarak hiç böyle bir şey görmemiştim. Bu dalıştan sonra, bu tür balıkları bilen kıyıdaki uzmanlara e-posta gönderdik. Evet, bu oldukça benzersiz dediler" ifadelerini kullandı.