Bill Gates'ten 'yapay et' tavsiyesi

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin hemen öncesinde yaptığı açıklamalarla sık sık gündeme gelen Microsoft'un kurucusu Bill Gates, yapay et kullanımının artırılmasını savundu.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi öncesinde virüslere ilişkin uyarılarıyla dikkat çeken Microsoft'un kurucusu Bill Gates, büyükbaş hayvanların küresel ısınmaya etki ettiğine ilişkin tartışmaların ortasında kritik bir açıklama yaptı.

Avrupa ülkeleri ve Çin'in belirli bölümlerinde raflarda yerini alan yapay etin kullanımının artırılmasını savunan Gates, iklim değişikliğiyle mücadele için tamamen bitki bazlı beslenme sistemine geçilmesinin gerekliliğini işaret etti. 

Technology Review dergisinde yayınlanan mükalatında Gates, “İklim Felaketi Nasıl Önlenir?” kitabından bahsederek, zengin ülkelerin “yüzde 100 sentetik ete geçerek” iklim kriziyle mücadele için faydalı bir adım atabileceğini söyledi. 

Et tüketim alışkanlığı olanlara tadın farklı gelebileceğini vurgulayan tartışmalı açıklamasında Gates, "Tat değişimine alışabilirsiniz hatta tadının zamanla daha güzel geldiği söyleniyor" ifadelerini kullanarak "İnsanların davranışlarını değiştirerek ya da düzenlemeyi kullanarak talebi değiştirebilirsiniz, orta gelirli ve daha üstü ülkeler için mümkün olduğunu düşünüyorum" dedi. 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından dünya genelinde gıda krizi derinleşirken gelen açıklama tepki çekti.