Dünyada savunmaya en fazla bütçe ayıran ilk 9 ülke

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından her yıl yapılan küresel savunma harcamları raporuna göre 2018 yılında 1 trilyon 800 milyar dolara ulaştı. İsveç merkezli kurumun raporuna göre 649 milyar dolarlık savunma bütçesi ile ABD ilk sırada yer almakta sırasıyla ABD’yi 250 milyar dolarla Çin, 67 milyar 600 milyon dolarla Suudi Arabistan üçüncü sırada yer aldı. 4. Hindistan, 5. Fransa, 6. Rusya, 7. İngiltere, 8. Almanya, 9. Japonya yer almakta.

Askeri harcama sıralamasının başında 649 milyar dolar ile ABD yer almakta. 2017 yılında 610 milyar dolara olan savunma harcamalarını ABD 2018 yılı itibariyle 30 milyar dolar attırarak açık ara farkla Çin'i geçmiştir. ABD'nin savunma bütçesi, ikinci sıradaki Çin'in yaptığı askeri harcamaların 2,2 katını buluyor. ABD'nin 2018 yılında da yaklaşık 700 milyar dolarını savunmaya ayıracağını tahmin ediliyor. 

ABD'nin toplam askeri personel sayısı 2 milyon 83 bin kişidir. Kara kuvvetlerinin kullanımda olan tank sayısı 5884 adettir. Ayrıca 38822 adet zırhlı araç ve 1197 adet çok namlulu roketatar sistemlerine sahiptir. Hava kuvvetlerinde toplam 13892 uçağı bulunan ABD küresel güç konumundadır.  Savaş uçağı sayısı 2941 olan ABD'nin hava kuvvetleri, nakliye uçağı 5366, eğitim uçağı 2809, helikopter 6196 ve 958 adet taarruz helikopterlerinden oluşmaktadır. Deniz gücünde toplam olarak donanma 473 adettir. 20 adet uçak gemisi, 10 adet fırkateyn, 62 adet destroyer, 72 adet denizaltı, 13 adet sahil güvenlik gemileri, 11 adet mayın gemisinden oluşan donanma şu an tüm denizlerde faaliyet göstermektedir. Ayrıca nükleer silahlar açısından da ABD, Rusya'dan sonra dünyada en fazla nükleer silaha sahip olan ülkedir. Toplam 7.00 adet nükleer silaha sahip olan ABD, INF anlaşmasından çekilmekle yeni nükleer silahların üretileceğinin sinyalini vermiş durumda.

19

2. sırada 250 milyar dolar ile Çin yer almakta. 2020 yılı için Çin'in savunma bütçesinde azaltmaya gideceği açıllanan raporlardan edinilen bilgiler arasında. Son 20 yıl içerisinde Çin'in savunmaya ayırdığı bütçe 8 katı oranında artmış durumda bunun başlıca nedeni Gayri Safi Milli Hasıla gelirlerinde ki artıştır. 

Savunmaya ayrılan bütçe hem ülke içi savunmada hem de ülke dışı savunmaya ayrılan bütçeyi kapsamaktadır. Ülke içi kolluk kuvvetlerinin büyük payı aldığı bütçede, uzay ve nükleer araştırmalarına yönelik yapılmaktadır. Savunmaya yönelik uluslararası kamuoyuna şeffaflık sergilemeyen Çin'in savunma harcamalarına dair ortaya net bilgiler koymak ortaya gürünmekte. Fakat yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre Çin yeni bir uçak gemisi para ayırmış durumda değil, şu an için gündem de olan operasyonel uçak gemisi olan Liaoning'e yapılan harcamaların devam edecek olması. Bunlar dışında Çin Halkın Kurtuluş Ordusunun (People’s Liberation Army) modernleştirilmesine yönelik harcamaların da yapılacağı edinilen bilgiler arasında. 

29

67 milyar 600 milyon dolarla Suudi Arabistan üçüncü sırada yer almakta. Geçtiğimiz son dönemlerde bölgesel olarak yaşanan krizlerde savunma harcamalarını artıran Suudi Arabistan Hindistan'ı geride bırakmış durumda. En büyük tedarikçisi ABD olan Suudi Arabistan, savunmada en büyük harcamayı, savaş tankları, savaş uçakları ev savaş gemilerine yapmaktadır. En büyük tehditi İran olarak gören Suudi Arabistan askeri harcamalarında ABD'ye yönelmesindeki neden ABD'nin aynı zamanda İran'ı bir tehdit unsuru olarak görmesidir. 

İngiltere'den 4.6 milyar sterlin değerinde füze, bomba ve silah, ABD'den anti tank füzeleri, hava kuvvetleri için yedek parçalar, Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD), C-130 taktik nakliye uçağı, 1,2 milyar dolarlık tank ve 1,4 milyarlık P-8 Poseidon askeri uçağı tedarik eden Suudi Arabistan, ayrıca Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya da askeri materyal temin ettiği ülkeler arasında. 

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) raporuna göre Suudi Arabistan'ın askeri harcamaları 3. sırada yer alan Hindistan'ı 4. sıraya itmiş durumda. Bölge ülkeleri ile aralarında yaşamış olduğu gergin ilişkilerden ötürü Hindistan'da askeri harcamalarını arttıran ülkelerden. Tedarik noktasında özellikle ABD ve Rusya'dan faydalanan Hindistan savunmaya 66,5 milyar dolar ayırdı.

Savunmaya ayrılan bütçenin sadece yüzde 14'ü askeriyenin modernleştirilmesine harcanırken yüzde 63’ü maaşlara gidiyor. Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'ne (CSIS) göre Hindistan'ın, 3 ile 5 bin km menzil arasında değişen dokuz çeşit operasyonel füzesi bulunuyor. ayrıca Hindistan 130 nükleer savaş başlığına sahiptir. Bölgede büyük çapta hava (814 savaş uçağına ayrıca bu alanda 127 bin askeri personeli bulunuyor) ve deniz (uçak gemisi, 16 denizaltı, 14 destroyer, 13 fırkateyn, 106 tam teşekküllü devriye ve sahil güvenlik savaş teknesi ile 75 muharebe yeteneğine sahip uçak) kuvvetlerine sahip olan Hindistan önümüzdeki dönemde envanterine Rus yapımı S-400 füzelerinide katmayı planlamaktadır. 

Bu sene içerisinde Hindistan Savunma Bakanlığı tarafından alınan kararda Hindistan ordusunun modernizasyonun hızlandırılacağı ve envantere İnsansız Hava Araçlarının ekleneceği, gece görüşüne sahip ve uzun menzilli  T-90 tankları ve ICV'lerin miktarının artırılacağı, eski nesil T-72 tanklarının yenileneceği, üç filo Apache saldırı helikopterleri satın alınacağı, her tür yüzeyden havaya ve havadan yüzeye füze sistemlerini satın alınacağı ve savaş mühendislerine yeni nesil köprüleme ekipmanı, mayın döşeme ekipmanı ve mayın temizleme ekipmanı sağlanacağı alınan kararlardandır. 

49