Dünyada hala Covid-19 vakası açıklanmayan kaç ülke kaldı? İşte salgının ulaşamadığı o bölgeler...

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen Covid-19 pandemisi, Çin’in ardından önce Asya kıtasındaki diğer ülkelere ve ardından Avrupa’ya sıçradı. Son gelinen noktada ise virüs salgını Antarktika dışındaki tüm kıtaları resmen etkisi altına aldı. Ancak salgının oldukça hızlı şekilde yayılmasına rağmen hala virüsün görülmediği ülkeler var. İşte koronavirüsün henüz görülmediği o ülkeler…

Tüm dünyanın yakından takip ettiği koronavirüs salgını, bundan tam dört ay öncesine kadar yalnızca Çin’deydi. Çin’in ardından önce Asya kıtasındaki diğer ülkelere ve ardından Avrupa’ya sıçradı. Son gelinen noktada ise virüs salgını Antarktika dışındaki tüm kıtaları resmen etkisi altına aldı. 

115

Ancak bu kıtalar arasında hala virüs vakasının görülmediği ülkeler de var. Resmi verilere göre Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan 247 ülke ve bölge var. Bu ülkelerden 213'ünde bugüne kadar Covid-19 vakası teşhis edildiği açıklandı. 

215

Virüsün kendilerine ulaşmadığını belirten ülke ve bölgelerin sayısı ise 34. Bunların arasında başlıca, ulaşımı zor olan ve az sayıda kişinin yaşadığı okyanus adaları bulunuyor.

Örneğin çok sayıda küçük arşipelin bulunduğu Okyanusya'daki toplam 29 ülkeden sadece 8'inde virüs tespit edildi. Kalan yerlerde ise koronavirüsün ülkeye girişini engellemek için sınırları kapatma gibi çeşitli kısıtlamalar ve önlemler alındı.

415