Dünyanın göç trafiği: Yerinden edilenlerin sayısı 55 milyona ulaştı!

Dünyanın dört bir yanında yaşanan çatışmalar, savaşlar ve doğal afetler nedeniyle yerlerinden edilenlerin sayısı 55 milyona ulaştı. Son çare olarak, en çok evlerini hatta yurtlarını terk etmek zorunda kalan ülke vatandaşları hangileri?

Dünya genelinde her yıl milyonlarca kişi çatışmalar, savaşlar ve doğal afetler nedeniyle ülkesini ve evlerini terk etmek zorunda kalarak mülteci konumuna düşüyor. Yerinden Edilenleri İzleme Merkezi (IDMC) tarafından hazırlanan son rapora göre, sadece geçen yıl yerinden edilenlerin sayısı yaklaşık 40,5 milyona ulaştı.  
112
Norveç Göçmen Konseyi’nin de hazırlanmasına katkı verdiği raporda, şu anda dünyanın dört bir yanında yerinden edildiği için ülke içinde evinden uzakta yaşamak zorunda kalanların sayısının 55 milyona ulaştığı bildirildi.
212
Koronavirüs (Covid-19) salgının bütün dünyayı derinden sarstığı bir dönemde, yerlerinden edilenlerin sayısındaki bu ciddi artışın bir endişe kaynağı olduğu vurgulanıyor.

IDMC Direktörü Alexandra Bilak, Agence France-Press’a yapmış olduğu açıklamasında, “Son bir yıl içinde ülke içinde yerinden edilenlerin sayısında eşi benzeri görülmemiş bir artış yaşandı” diyerek durumun ciddiyetini özetledi.
Söz konusu rapora göre, 2020 yılında evlerini terk etmek zorunda kalanların dörtte üçünün olağanüstü hava koşullarına bağlı doğal felaketler nedeniyle göçe mecbur kaldığı kaydedildi. 
412