Dünyanın en büyük krizi: Göç

Her yıl milyonlarca kişi, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel nedenlerle birlikte, sağlık hizmetlerine ulaşım, ekonomik özgürlük, güvenlik, savaş, kıtlık, doğal afetler ya da farklı nedenlerden dolayı göç ediyor. Peki dünyada en fazla göç eden ve göçmen alan ülkeler hangileri?

Birleşmiş Milletler Mülteci Komiserliği (UNHCR)’nin yayınladığı “Küresel Eğilimler 2021” raporunda, 2021 senesinin sonu itibariyle dünyadaki mülteci sayısıyla ilgili açıklamada bulundu.


119

UNHCR’nin Raporlarına göre dünyada yer değiştiren ve yerlerinden edilen kişi sayısının 2021 sonu itibariyle 89,3 milyona ulaştığını açıklamıştı. Bu sayı 2022 senesinin ilk beş ayında göç eden kişilerle birlikte bu sayının en az 100 milyon olduğunu bildirdi. 

219

Dünyada en fazla mültecinin barındığı ülkenin “Türkiye” olduğunu ifade etti. Türkiye 3,8 milyon mülteci barındırmakta, Türkiye’de bulunan 28 kişiden birinin mülteci olduğu kayıtlara geçildi.

UNICEF’in tahminlerine göre çocuk mültecilerin sayısı 2021 yılının sonu itibariyle, İkinci Dünya Savaş’ından sonra kaydedilen en yüksek rakamlar oldu.

419