En popüler sosyal medya platformları, kimler tarafından kuruldu?

Daha çok etkileşim almak, paylaşım yapmak, bilgilenmek, eğlenmek amacıyla birçok sosyal medya uygulaması kullanılıyor. Peki, dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformları hangileri?

YouTube

Video barındırma web sitesi olan YouTube, üç eski PayPal çalışanı (Jawed Karim, Steve Chen, Chad Hurley) tarafından 15 Şubat 2005’te kuruldu. Merkezi ABD’nin Kaliforniya şehrinde olan YouTube, Kasım 2006’da en büyük internet arama motoru olan Google tarafından 1 milyar 650 milyon dolara satın alındı. Youtube, 10 Kasım 2022 tarihinde de toplam kullancı sayısını 80 milyon olarak paylaştı.

110

Instagram

Instagram, Kevin Systrom ve Mike Kreiger tarafından 6 Ekim 2010 yılında kuruldu. Ücretsiz fotograf ve video paylaşma uygulaması olan Instagram, 2012’de Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı. Kevin Systrom, New York Times tarafından düzenlenen panelde, “Bugün yine olsa Instagramı satar mıydınız?” sorusuna “Eğer biri size gelip 11 kişi( Instagram şirketi) karşılığında 1 milyar dolar teklif etse, siz ne cevap verirdiniz?” şeklinde yanıtlamıştı. Ekim 2022’de ise Instagram aylık 2 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaştığını duyurdu. 

210

Twitter

Twitter, kullancıların “tweet” diye adlandırılan mesajları yayımladığı ve birbirleriyle etkileşimde bulunduğu sosyal ağ hizmeti olarak tanımlanıyor. 14 kişilik bir arkadaş grubunun fikirleri ile ortaya çıkan Twitter, 21 Mart 2006 tarihinde San Fransisco’da kuruldu. 28 Ekim tarihinde ise Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk, Twitter'ı 44 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Musk, Twitter’ı “daha fazla para kazanmak için değil insanlığa yardım için” satın aldığını söyledi. Elon Musk, sosyal medya platformunun geçtiğimiz hafta günlük ortalama 259,4 milyon kullanıcıyla rekor kırdığını açıkladı.


Facebook

İnsanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal ağ olan Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. 29 Ekim 2022 tarihinde açıklanan verilere göre Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısı 2,96 milyar.


410