Dünya’da en çok bireysel silah kullanan ülkeler

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada sivillerin yasal veya yasal olmayan yollardan elinde bulundurduğu ateşli silah klasmanında içinde Türkiye'nin de bulunduğu ilk 10 ülkeyi sizler için derledik…

Dünya’da en çok bireysel silah kullanan ülkeler - Sayfa 1

ABD

Small Arms Survey’in 2017 verilerine göre ABD'de sivillerin elinde 393 milyon 300 bin ateşli silah bulunuyor. Buna göre ABD'de nüfusuna göre her 100 kişiye 120,5 silah düşüyor. ABD'de her yıl 14 milyon yeni silah satın alınıyor veya ithal ediliyor. 

110
Dünya’da en çok bireysel silah kullanan ülkeler - Sayfa 2

HİNDİSTAN 

ABD’nin hemen her arkasından Hindistan geliyor. Hindistan’da ise sivillerin elinde 71 milyon ateşli silah bulunuyor. Yeni yasaya göre Hindistan’da silah sahibi olmak isteyenlere 10 fidan dikme ve fidan dikerken çektikleri selfielerini başvuru dosyalarına ekleme zorunluluğu getirildi.

210
Dünya’da en çok bireysel silah kullanan ülkeler - Sayfa 3

ÇİN

Çin yönetiminde bireysel silahlanma kuralları sert. Polis memurları bile evine silahlarını götüremiyorlar. Ama resmi olmayan silahlanma sayısı Small Arms Survey verilerine göre, Hindistan’ın hemen ardından 49 milyon ile Çin takip ediyor.

310
Dünya’da en çok bireysel silah kullanan ülkeler - Sayfa 4

PAKİSTAN 

Çin ile ortak savaş uçağı geliştiren Pakistan savunma ve havacılıkta önemli aşamalar kaydediyor. Pakistan halkının elinde 44 milyon adet silah bulunuyor.

410