Dünyada çiftçilik bitiyor mu?

Dün genelinde genom düzenleme laboratuvarlarının yaygınlaşması ile birlikte yapay gıdalar hayatımıza girmişti. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) son verileri ve 'yapay et'e ilişkin son çalışmaları açıkladı.

Koronavirüsün (Covid-19) dünya genelinde yayılmasının ardından tedarik zincirinin aksaması ile birlikte özellikle Asya ülkelerinde yapay gıdalar market raflarında kendine bulmuştu. 

Genom düzenleme yöntemi ile elde edilen yapay et en fazla öne çıkan gıda olurken büyükbaş hayvanların küresel ısınmaya etkisi olduğuna ilişkin haberler, dev çiftliklerin de sorgulanmasına neden olmuştu. 

Genom düzenleme veya genom mühendisliği ile DNA'nın canlı bir organizmanın genomuna eklendiği, silindiği, modifiye edildiği veya yer değiştirilebildiği mühendislik bilimi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), genetiği değiştirilmiş iki sığırdan ve onların yavrularından elde edilen sığır etinin güvenli olduğunu ve genetiği değiştirilmiş sığır etinin iki yıl kadar kısa bir süre içinde piyasaya sürülebileceğini açıkladı.

CRISPR kullanılarak tasarlan sığırların sıcak iklimlerde et üreticileri için daha verimli hale getirmesi bekleniyor. Bu tür hayvanlardan elde edilen ürünler bir gecede market raflarında veya restoran menülerinde görünmese bile endüstriyel tarımın tavukları, domuzları, balıkları ve inekleri kapsaması bekleniyor. 

Yapay yem ile yetiştirilen, kısa sürede market raflarına iletebilmek amacıyla ilaç takviyesi kullanılan ve acı verici kesim yöntemleri ile sık sık gündeme gelen çiftlikler yerine yapay etin tercih edilmesine yönelik yönlendirme yapan İngiliz Üniversitesi'nden Biyoetik Uzmanı Adam Shriver, "Mevcut tarım sistemleriyle ilgili olarak gen düzenlemesi ilginç çünkü acıyı hafifletebilecek yollar var, ancak mevcut sistemin farklı yönlerini daha da kötüleştirebilecek yollar da var" ifadelerini kullandı.